SAĞLIK -- 11 Ağustos 2016

Yapay Anne Karnı Hayat Kurtarmaya Devam Ediyor

Magazinizmir
Zamanından önce doğan bebekler, anne karnındaki yapı Hastane ortamında taklit edilmesiyle tedavi ediliyor ve sağlıklarına kavuşuyor.

Medical Park İzmir Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Uzmanı Sezgin Güneş, yeni doğan yoğun bakım ünitelerindeki kalitenin artması ile prematüre bebeklerin hayatta kalma şanslarının yükseldiğini söyledi. Dr. Güneş, "Ülkemizde yılda yaklaşık 1 milyon 300 bin doğum oluyor. Bu bebeklerin yüzde 10’u erken doğum yani prematüre bebeklerden oluşuyor. Prematüre bebeklerin önceki yıllarda hayatta kalması çok zordu. Bin gram altındaki bebekler şans eseri yaşıyordu. Yaşasa bile görsel, işitsel veya nörolojik hasarlar olabiliyordu. Yeni Doğan Yoğun Bakım Ünitelerinin gelişmesi ile bu bebeklerin yaşama oranı arttı" dedi.

Anne Karnını Taklit Ediyoruz

Medical Park İzmir Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Uzmanı Sezgin Güneş, "Tıp dilinde 37 haftanın altına doğan bebeklere prematüre bebek diyoruz. Doğum eğer 34 haftanın altında gerçekleşmişse bebeği kesinlikle yoğun bakım ünitesine alıyoruz. Bin gramın altındaki bebekler ortalama 2 ay boyunca hastanede yatıyor. Yeni doğan yoğun bakım servisimizde bir bebeğin normal doğumda sahip olması gereken tüm gelişimini tamamlaması için uygulamalar yapıyoruz. Bir nevi anne karnını taklit ediyoruz" diye konuştu.

Deneyimli Ekip Hayat Kurtarıyor

Yeni doğan üniteleri konusunda son yıllarda başarılı hekim ve hemşirelerin yetiştiğini anlatan Uzman Dr. Sezgin Güneş, "Kaliteli doktor ve hemşireler ile tam donanımlı cihazlar yeni doğan ölümlerini büyük ölçüde azalttı. Her bebeğin gelişimini 7 gün 24 saat kontrol eden uzman hekim ve hemşirelerimiz var. 500-600 gram ağırlığındaki bebekleri yaşatabilecek alt yapıya ve personel tecrübesine sahibiz. Bu konuda tüm gelişmeleri yakından takip ediyoruz" dedi.

"Takip Önemli" 

Medical Park İzmir Hastanesi Yeni Doğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Sezgin Güneş de şunları söyledi: "Prematüre bebeklerin yoğun bakım sürecinin ardından 2 yaşına kadar takipleri çok önemli. Göz, işitme ve biyolojik gelişimlerine dikkat ediyoruz. 34 haftanın altında doğum yapacak ailelere, yeni doğan ünitesi olan hastanelerde doğum yapmalarını öneriyorum. Çünkü bebeklerinin bir süre yoğun bakımda yatması gerekebilir." dedi.

FACEBOOK İLE BAĞLAN