SAĞLIK -- 30 Temmuz 2016

Sağlık İçin Pokemonlu Yürüyüş Yapın

Magazinizmir
Tüm dünya ve Türkiye'yi pokemon go çılgınlığı sararken, Obezite Cerrahı Op.Dr. Tufan Engenç, bu oyunun sağlığa önemli katkılar sağlayabileceğini açıkladı.

Tüm dünya ve Türkiye'yi pokemon go çılgınlığı sararken, Obezite Cerrahı Op.Dr. Tufan Engenç, bu oyunun sağlığa önemli katkılar sağlayabileceğini açıkladı. Dr. Ergenç, "Pokemon oyunu insanları ekran başından kurtarıp yürümeye teşvik ediyor. Uygun saat ve yerde yapılacak Pokemonlu yürüyüşler sağlığımıza çok faydalı olacaktır" dedi.

Obezitenin tüm dünyada milyarlarca dolar tedavi masrafına neden olduğunu vurgulayan Ergenç, bazal metabolizma hızı düşük insanların ancak fiziksel aktivite ve spor yaparak kilo verebileceğini hatırlattı. Çalışmalarına İzmir’de devam eden obezite cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Tufan Ergenç; obezitenin besinlerle alınan enerjinin, harcanan enerjiden çok daha yüksek olması ile oluştuğunu ve fiziksel aktiviteyi artıran her türlü faaliyetin faydalı olacağını söyledi.

Obezitenin sigaradan sonra önlenebilir hastalıklar arasında ikinci sırada yer aldığını belirten Ergenç, günde on bin adım atmanın önemini vurguladı. Dr.Ergenç "Bilgisayar ve konsol oyunları ekran başında saatler geçirilmesine neden olarak obeziteyi artırmakta. Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı obeziteyi önlemek ve hareketli yaşam tarzını yaygınlaştırmak için bir çok kampanya düzenliyor. Nintendo firmasının geliştirdiği Pokemon Go oyunu insanları ekran başından ayırıp sokaklara yönlendirmesi açısından başarılıdır. Bunun yanında oyunun günün uygun saatlerinde ve uygun mekanlarda oynanmasına dikkat edilmelidir" dedi.

Obezitenin artık bir hastalık olarak kabul edildiğini ve bir çok başka metabolik hastalığa öncü olduğunu belirten Op.Dr. Tufan Ergenç, hazır yapay içerikli gıda tüketimi yanında, masa başında yada bilgisayar başında hareketsiz geçirilen saatlerin başta obezite olmak üzere, diyabet, kalp damar hastalıkları gibi pek çok hastalığın çok daha sık görülmesine neden olduğunu belirtti. 

FACEBOOK İLE BAĞLAN