SAĞLIK -- 28 Eylül 2016

Meme Ağrısına Dikkat

Magazinizmir
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Serdar Saydam, meme ağrısının dikkate alınması gerektiğini belirterek, "Ağrı şiddetli ve döngüsel değilse mutlaka doktora başvurulmalıdır" dedi.

Meme ağrısının altta yatan sebeplerinin iyi değerlendirilmesi gerektiğini belirten Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Serdar Saydam, "Meme ağrısının temel değerlendirilmesinde bu ağrının hormonal dalgalanmaya bağlı fizyolojik bir ağrı mı ,yoksa altta yatan bir hastalığa mı bağlı olduğunun saptanması gerekir. Çoğu kadında ağrı hafiftir. Ancak ağrı, bu durumdaki kadınların yüzde 10'unu hekime müracaat etmek zorunda bırakır" dedi.

Meme Ağrısı Kanser İlişkisi

Meme ağrısı ile meme kanseri hastalığı arasında bir bağlantı olmadığını ifade eden Dr. Saydam, "Ancak meme ağrısı olan bir kadında kanser yok demekte yanlıştır. Hekimin muayenesi ve eğer gerekli tetkikleri istemesinin ardından patoloji saptanamaz ise bunun ağrı dışında önemli olmadığı ancak söylenebilir. Ağrı tabii ki giderilmesi gereken bir durumdur. Giderilmez ise yaşam kalitesi düşer. Özetlemek gerekirse ‘’meme ağrısı çok görülen bir semptom olmasına karşın, meme kanserinin bir belirtisi değildir " diye konuştu.

İki Tip Ağrı Var

Meme ağrısının iki tip olarak karşımıza çıktığını belirten Genel Cerrahi Uzmanı Prof.Dr. Serdar Saydam, "Belli bir düzene( döngü ) göre azalıp çoğalan meme ağrısı veya bir düzeni ( döngü ) olmayan meme ağrısı olarak iki tipte meme ağrısı vardır. Düzenli olan meme ağrısı, yumurtlama döneminden sonra, meme dokusundaki çoğalma veya süt kanallarından sıvı salgılanması sonucu ortaya çıkar. Bunlardan sorumlu hormonlar östrojen, progesteron ve prolaktindir. Düzenli bir döngüye sahip olmayan meme ağrısı memeden veya meme dışı nedenlerden ortaya çıkabilir. Büyük sarkık meme, menapoz sonrası hormon takviyesi yapılan , süt kanalları genişlemesi, meme absesi , iltihabi meme kanseri olan hastalarda meme nedenli meme ağrısı ortaya çıkabilir" dedi.

Meme Dışı Organlardan Kaynaklanabilir

Meme dışı organlardaki hastalıkların da meme ağrısı olarak kendini gösterebileceğini anlatan Dr. Saydam, "Boyun fıtığı, safra kesesi taşları ve yemek borusu hastalıklarında bu tip ağrı ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenden meme ağrısında bu organlardaki rahatsızlıklar nedeniyle de meme ağrısı yaşanabileceği unutulmamalıdır" diye konuştu.

Prof.Dr. Saydam, meme ağrısı hakkında kısa bilgilendirmelerde bulundu:

1- Meme ağrisi adet gören kadınlarda daha sık görülür. Menapoz döneminde azalır

2- Düzenli döngüye mi yoksa düzensiz döngülü mü ayrımı yapılmalıdır

3- Ağri ile kanserin birlikteliği raslantisaldir

4- İyi bir klinik değerlendirme şarttır

5- Ağrı belli bir bölgede ise tetkik yapılmalıdır

6- Tetkik sonrası hastada malinite saptanamaması ve hastanın ağrı hakkında bilgilendirilmesi çoğu hastada aynı zamanda tedavidir.

7- Ağri kesici ve uygun giysiler ağrının yatışmasında etkilidir

8- Gerekirse psikiyatrik destek alınmalıdır.

FACEBOOK İLE BAĞLAN