SAĞLIK -- 21 Eylül 2016

Göz Kapağı Düşüklüğüne Hızlı Çözüm

Magazinizmir
Travma, felç ve doğumsal bozukluklar sonucu ya da ilerleyen yaş ile birlikte ortaya çıkan göz kapağı düşüklüğü, estetik görünüm açısından pek çok insanın şikayet ettiği bir hastalık.

Rahatsızlığın baş gösterdiği hastalarda estetik açıdan büyük şikayetlere yol açan göz kapağı düşüklüğü artık cerrahi müdahaleyle kolayca giderilebiliyor.
Konuyla ilgili bilgi veren Gözde İzmir Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Özgür Yağız, doğru bir cerrahi müdahaleyle göz kapağı düşüklüğünün sorun olmaktan çıktığını belirtti. Hastalığın özellikle sosyal hayatta hastaları estetik açıdan rahatsız ettiğini dile getiren Yağız, "Günlük hayatımızda gözler karşımızdakinin en çok ilgisini çeken ve dikkat ettiği bölgelerimizden bir tanesidir. Göz kapağı düşüklüğünde göz kapağının gevşeyerek gözümüzün üstüne sarkması da dikkat çekeceği için rahatsızlık verir. Bu da sosyal hayatımızı olumsuz yönde etkiler. Göz kapağı düşüklüğünün tedavisi ile sosyal hayatta güvenimiz yeniden geri geleceği için hayatımızı pozitif yönde etkiler" diye konuştu.

Çocuklarda Göz Tembelliği Riski

Göz kapağı düşüklüğünün tedavisi ile hastanın görüş alanı açıldığı için daha geniş bir alanı görmeye başlayacağını da ifade eden Op. Dr. Özgür Yağız, göz kapağı düşüklüğünün her iki gözde görülebildiği gibi tek gözde de rastlanan bir hastalık olduğunu söyledi. Yetişkinlerde çok çeşitli nedenlerden dolayı göz kapağı düşüklüğü görülebileceğinin altını çizen Yağız, çocuklarda görülen göz kapaklığı düşüklüğünün ileride göz tembelliğine yol açabileceği konusunda da uyarıda bulundu. Çocuk hastalarda bu ihtimalin de göz önünde bulundurularak tedavi yöntemi uygulanması gerektiğini vurgulayan Yağız, ihmal edilen tedavinin gelecekte görme kaybına yol açacağını bildirdi.

Hastalar Ameliyat Sonrası Taburcu Olabiliyor

Göz kapağı hastalığında cerrahi müdahalenin lokal anestezi altında yapıldığını aktaran Yağız, "Genel anesteziye gerek yoktur. İki taraflı düşüklük varsa iki kapağın ameliyatı eşzamanlı olarak yapılır. Kapağın yüksekliği ameliyat sırasında ayarlanır. Hastalar aynı gün evlerine dönerler. Arzu edilen kapak yüksekliği elde edilmemiş ise birkaç gün içerisinde revizyon ile simetrik görünüm elde edilir. Hastalarımızın herhangi korkacakları, çekinecekleri bir durum yoktur" dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN