SAĞLIK -- 25 Temmuz 2016

Bağış İçin Onları Kullanmayın

Magazinizmir
Sağlık Muhabirleri Derneği (SMD) Ege Temsilcisi Erkan Doğan, lösemi hastası çocukların reklamlarda oynatılmasının hasta çocukları ve ailelerinin moral ve motivasyonlarını olumsuz yönde etkilediğini söyledi.

Doğan, "Reklam içerikleri hasta çocukları ve aileleri rencide etmeyecek şekilde düzenlenmeli" dedi.

"Oyun çağını hastanede geçiren, hastanenin penceresinden hayata izleyebilen lösemi hastası çocuklar, bağış toplamak için reklamlarda oynatılıyor" diyen Sağlık Muhabirleri Derneği Ege Temsilcisi Erkan Doğan, "Saçları dökülmüş hasta miniklere, duygularımıza hitap edecek cümleler söyletiliyor. Bu reklamı izleyen onkoloji hastası çocuklar ve ailelerinin olumsuz etkilendiğini düşünüyorum. Reklamlarda onkoloji hastası çocuklar oynatılmamalı" dedi.

RTÜK ve Sağlık Bakanlığı'na Çağrı

10 yıldır sağlık haberciliği üzerine çalıştığını, çok sayıda onkoloji hastası yetişkin ve çocuk ile görüştüğünü anlatan Doğan, şunları söyledi: "Her görüşmemde onların acılarını, çırpınışlarını, kurtulma isteklerini bir kez daha yaşadım. İnanın hiçbir lösemi hastası çocuk, saçlarının döküldüğünün bilinmesini istemez. Bu şekilde sokakta dolaşmayı da tercih etmez. Çevrenin bakışlarından rahatsız olur. Geçmiş yıllarda derneğimizin, hastane yönetimi ve Kuaförler Odası'nın katkısıyla Dr. Behçet Uz Çocuk Hastanesi Onkoloji Servisi'ndeki çocuklar için peruk kampanyası düzenlemiştik. Serviste tedavi gören bir kız çocuğunun peruğunu taradığını ve toka taktığını hiç unutmuyorum. Hem kız hem de erkek çocuklar için saçları çok özeldir. Onları kaybetmek, hastalıktan daha fazla üzüntüye yol açabilir. Bu konuda çok hassas davranmalıyız.

Bu yüzden de lösemili çocukların TV'lerdeki reklamlarda oynatılmasını doğru bulmuyorum. Bu duruma hem onkoloji hastası çocukları hem de ailelerini üzeceğini düşünüyorum. Onları üzmeyin.Tedavisi süren bir çocuğun ulusal bir tv kanalında bu reklamı izlediğini düşünün. Bu reklamdan ne anlar? Sevinir mi, üzülür mü, acısı tazelenir mi. Sağlık Bakanlığı ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu yetkililerini bu konuda göreve çağırıyorum. Sağlık Muhabirleri Derneği İzmir Şubesi olarak dışarıda maske bile takmak istemeyen onkoloji hastası çocuklar ve aileleri adına bu çağrımızın takipçisi olacağız."

FACEBOOK İLE BAĞLAN