MODA -- 10 Haziran 2016

Deri'n Fikirler'e Muhteşem Final

Magazinizmir
Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birliği tarafından geleneksel olarak düzenlenen '6. Deri'n Fikirler Deri Tasarım ve Üretim Yarışması' final gecesi ve defilesi ile izleyenleri büyüledi.

Türkiye’de deri endüstrisinin tasarım ve üretim kalitesini simgeleyen ürün kimliğini desteklemek, üretilen derilerin kullanım olanaklarını arttırmak, deri sektöründe uygulanabilir özgün fikirler geliştirmek, genç yeteneklere destek vererek uzun vadede ülkemizdeki deri sektörüne katkıda bulunmalarını sağlamak, deri sektörüne eleman yetiştiren üniversitelerin birbirleriyle ve deri sektörüyle işbirliğini sağlamak amacıyla Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği tarafından bu yıl Doğal İzler teması ile düzenlenen “6. Deri’n Fikirler Deri Tasarım ve Üretim Yarışması” La Vie-Nouville’de muhteşem bir final gecesi ve defile ile sona erdi.

Yarışmanın birincisi iz temasıyla tasarımcı Müge Tuğru, mühendis Özden Cansöz takımı ödülünü Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk’ten alırken; yarışmanın ikincisi küf temasıyla tasarımcı Ayşe İlayda Erden ile mühendis Gizem Altunay’ın takımına ödülünü İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Şenocak’tan aldı. Son olarak üçüncülük ödülünü tasarımcı Ceren Yazıcı ve mühendis Fatih Genç ömür temasıyla ödüllerini Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Jak Galiko’dan aldı.

Yarışma Jürisindeki Ünlü İsimler Dikkat Çekti

Öner Evez koreografisi ile birbirinden yaratıcı 10 farklı deri koleksiyonunu muhteşem bir sunumla podyuma taşınan final defilesinde jüriler ses getirdi.
6. Deri’n Fikirler Deri Tasarım ve Üretim Yarışması’nın jürisinde, Issey Miyake'nin de mezunu olduğu Tokyo'da bulunan Bunka Gakuen Graduate School Moda Okulu Dekanı Sanae Kosugi ve Doçent Dr. Narukawa bulunuyordu. Diğer jüri üyeleri ise şu şekildedir: Jüri başkanı Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Erkan Zandar, moda tasarımcısı Belma Özdemir, moda tasarımcısı Deniz Berdan, Deri Tanıtım Grubu Başkanı Erdal Matraş, İzmir Serbest Bölge Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sevimli, moda tasarımcısı Hatice Gökçe, Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ragıp Çevirgen, Stahl moda koordinatörü Ricard Salvado, Deri Tasarım Grubu Üyesi Ruken Mızraklı, moda tasarımcısı Suzan Erman, Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Deri Tanıtım Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Tahiroğlu.

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçı Birliği Başkanı Jak Galiko final gecesinde yaptığı konuşmada öncelikle yarışmada emeği geçenlere teşekkür etti. Jak Galiko sözlerinin devamında “Türkiye’nin geleceğine yönelik ve ihracat hedefini yükseltmek üzere çaba harcıyoruz. Eğitimli genç tasarımcılarımızın ve mühendislerimizin yenilikçi fikirlerini üretime dönüştürerek hedeflerimize ulaşabiliriz” dedi.

Finalist Takımlar Ödüle Doydu

6. Deri’n Fikirler Deri Üretim ve Tasarım Yarışması’nda birinci olan takım 10 bin TL, ikinci takım 6 bin TL ve üçüncü takım 4 bin TL’lik ödülün sahibi oldu. Ayrıca yarışmada dereceye giren 1 tasarımcıya Ekonomi Bakanlığımızın destekleri kapsamında yurtdışındaki önemli tasarım okullarından birinde 2 (iki) yıl süre ile eğitim hakkı verilecek. Ayrıca yarışmaya bu yıl deri kimyasalları sektörünün lider firmalarından, merkezi Hollanda'da bulunan Stahl firması sponsor oldu. İlk üç takımın deri mühendisine 23 ülkede 11 üretim tesisi 38 laboraturarı ve yaklaşık 1800 çalışanı ile 1930'dan beri deri kimyasalları sektöründe faaliyet gösteren Hollanda Stahl şirketine bağlı Stahl Campus'te staj imkanı verilecek.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN