MAGAZİN -- 17 Kasım 2016

Uzmanı Uyardı: "Nefes Deyip Geçmeyin"

Magazinizmir
Dr. Fizyoterapist Hülya Özlem Şener, doğru nefes alıp vermenin stresten yorgunluğa, daha fazla kalori yakmaktan uyku düzenine kadar insan vücudunda yaşanan birçok rahatsızlığa iyi geldiğini hatırlattı.

Ege Bölgesi’nde bir ilki gerçekleştirerek kurduğu Fisioterapia Egzersiz Eğitim Danışmanlığı Kliniği’nde solunum güçlükleri, lenfödem, omurga eğriliği ve idrar kaçırma gibi birçok alandaki hastalara tedavi imkanı sağlayan Dr. Hülya Özlem Şener, 26 Kasım Cumartesi günü yapacakları nefes terapisi, gevşeme ve bilişsel egzersizlerle eğitimlere başlayacaklarını bildirdi.

Hem Teori Hem de Uygulama

Gün boyunca sürecek olan eğitimlerde egzersizlerin yanı sıra birçok konu başlığında sunumların yapılacağının altını çizen Dr. Şener, solunum anatomisi ve fizyolojisi, solunumun önemi ve vücuda kazandırdıkları, doğru nefes alışverişi gibi konuların ele alınacağını söyledi.

Nefes Hayati Önem Arz Ediyor

Doğru nefes alabilmenin insanlar için hayati önem arz ettiğini vurgulayan Şener, "Daha fazla oksijen, vücut enerjisinin harekete geçmesi, kişide ruhsal değişim ve dönüşüm sağlar. Kişi karamsarlıktan kurtulur, olaylara karşı pozitif düşünme yeteneği artar, olumsuz düşüncelere daha kolay set çekebilir. Doğru nefes uygulaması ile birlikte uyku düzene girer, uyku kalitesi artarak kişi derin uyuyabilir. Özellikle, uyku apnesi ortadan kalkar. Kandaki oksijen miktarının artmasıyla birlikte bağışıklık sistemi güçlenir. Panik atak gibi ruhsal sorunlara karşı daha baş etme gücü yükselerek stres önemli ölçüde azalır. Biz de klinik olarak hastalarımıza vereceğimiz nefes eğitimlerin sonunda yüksek bir yaşam kalitesi vaat ediyoruz. Sınırlı sayıda katılımın olacağı eğitime kayıt için 0232 232 32 22 numaralı telefondan kayıt yaptırılabilir" diye konuştu.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN