MAGAZİN -- 30 Eylül 2016

Komşunun Işığı İzmirli Sanatseverlerle Buluştu

Magazinizmir
İzmir'den İFOD, Bergama'dan BEAFSAD, Midilli'den FEM ve Sakız'dan CPC üyesi fotoğrafçıların katılımıyla düzenlenen Komşunun Işığı fotoğraf sergisinin dördüncüsü İzmir'de açıldı.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Komşunun Işığı temasıyla başlayan fotoğraf sergisi Bergama, Sakız ve Midilli’nin ardından Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde açılan dördüncü sergiyle İzmirli sanatseverlerle buluştu. Sergi açılışına FEM Başkanı Stratis Tsoulellis, İFOD Başkanı A. Beyhan Özdemir ve BEAFSAD Başkanı Levent Karacaoğlu’nun yanı sıra çok sayıda davetli katıldı. CPC Başkanı Giannis Voulgaris ise önümüzdeki günlerde sergiyi ziyaret edecek.

Midilli Fotoğraf Derneği (FEM) ve İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği’nin (İFOD) imzaladıkları kardeş dernek protokolüyle 16 yıl önce başlayan kardeşlik, Komşunun Işığı projesi ile devam ediyor. Türk - Yunan dostluğunu sanat alanında da devam ettirmek amacıyla birlikte çalışma fikrinden yola çıkılan projede Midilli, Sakız, İzmir ve Bergama fotoğraf dernekleri bir araya geldi. İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği Başkanı A.Beyhan Özdemir, "Biz birbirine çok yakın coğrafyalarda yaşayan iki farklı toplumuz. Akşam olduğunda karşı kıyıdan ışıklarını gören bir coğrafyada yaşıyoruz. Sadece uzaktan izlemek değil de, bir araya gelip birlikte bir şey yapmanın, bunu da sanat aracılığıyla yapmanın doğru olduğunu düşünerek bu projeyi başlattık" dedi. Özdemir, fotoğrafların satışa çıkmayacağını, bir dostluk sergisi olduğu için sadece fotoğraf sahiplerinin sergi bitiminde istedikleri veya talep eden kişilere imza karşılığı hediye edebilecekleri belirtti.

İlk olarak Haziran ayında Bergama’da başlayan sergi, Temmuz ayında Sakız Adası’nda, Ağustos ayında Midilli Adası’nda sanat severlerle buluştu. Komşunun Işığı son olarak İzmir Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde İzmirli sanatseverlerin beğenisine sunuldu. Önceki sergilerin yoğun ilgi gördüğünü belirten Özdemir, "Bütün katılımcı dernekler, hem Bergama, hem Sakız, hem de Midilli’deki sergi açılışlarında bulundu. Bugün de burada Midilli Fotoğraf Derneği, Bergama Fotoğraf Derneği’nden dernek yöneticileri ve konuklar var. Sakız’dan konuklarımız da geleceklerini bildirdiler" dedi. Özdemir, serginin İzmir’den sonra Türkiye’nin çeşitli kentlerinde, çeşitli fotoğraf etkinliklerinde talep olduğunda veya uygun görülen fotoğraf buluşmalarında sergilenmeye devam edeceğini belirtti.

Gelecek yıllarda farklı projelerinin olacağını dile getiren Özdemir, Komşunun Işığı sergisinde kalıcı hale getirilmesi için bir katalog veya kitap çalışması yapmayı da düşündüklerini ifade etti.
Işık ve gölge temasının benimsendiği sergi de, 4 dernekten toplam 100 sanatçının fotoğrafları yer alıyor. Komşunun Işığı sergisi 26 Eylül'e kadar Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde ziyarete açık olacak.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN