MAGAZİN -- 26 Eylül 2016

Kitapseverler Artık Kültürpark'ta

Magazinizmir
Kitap okumayı sevdirmek ve teşvik etmek amacıyla kurulan Kedi Kitap Kulübü, İzmir Kültürpark Tenis Kulübü'nde edebiyat tutkunlarını bir araya getiriyor.

Edebiyat tutkunlarını ve kitap okumayı seven herkesi grup toplantılarına davet eden Kedi Kitap Kulübü Başkanı Güniz Gürsoy Can, kulüp olarak kitap okuma ve edebiyat kültürünü canlı tutacaklarını söyledi.

Oy Birliği İle Kitap Seçiliyor

Her hafta oy çokluğu ile seçilen kitapları okuyarak kendi çıkarımlarını ve önemli buldukları noktaları tartışma imkanı sunan toplantıların oldukça keyifli geçtiğini ifade eden Can, "Farklı bakış açıları ile yazılı metnin yorumlanması, okunan eserin fark edilmeyen yanlarının kolektif olarak keşfi, bu kulübe katılanların kazanımları arasında. Değerli edebiyatçıların konuk olarak ağırlandığı, yemekli veya çay-kahve eşliğinde gerçekleşen toplantıların istisnasız ortak yanı keyifli sohbetlere ev sahipliği yapması. Daha önceleri Kedi Kültür Sanat Merkezi'nde toplanan grubun yeni mekanını Kültürpark Tenis Kulübü olarak belirledik. 15 günde bir gerçekleştirilen bu etkinlik ile vaktini değerlendirmek isteyen ve çok okunanların dışında edebi değeri yüksek, nitelikli eserler okumak, kendini geliştirmek isteyen edebiyat tutkunlarını aramıza kabul ediyoruz" dedi.

"Türkiye'nin Karne Notu Düşük"

Gelişmiş birçok ülkenin kitap okuma ortalamasına bakıldığında Türkiye’nin bu ortalamaya dahil olamayacak kadar düşük ortalamaya sahip olduğunun altını çizen Can, "Ülkemizde kitap okuma alışkanlığı çok zayıf. Gelişmenin temeli kitap okumaktan geçmektedir. Kitap ve edebiyat bireyin ufkunu açar ve dikkat yeteneğini geliştirerek karşısındaki bireyle iletişim kurma ağını güçlendirir. Bu sebeple, kaliteli kitap okumanın teşvik edilmesine yönelik etkinlikler yapılması ülkemizin gelişmesi açısından büyük önem arz etmektedir" diye konuştu. Kitap ve edebiyat sevgisi olan herkesi Kültürpark Tenis Kulübü’ne davet eden Can, etkinliklerin artarak devam edeceğini ifade etti.

Mutluluk Duyuyoruz

Kültürpark Tenis Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Server Uyaroğlu da böyle bir etkinliği ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek, ülke gelişimi için kitap okuma alışkanlığının çok önemli olduğunu, bu tip etkinliklerin kitap okuma alışkanlığının gelişmesine büyük katkıları olacağını vurguladı.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN