MAGAZİN -- 21 Ekim 2016

İzmir SEV Satranç Turnuvası 15 Yaşında

Magazinizmir
Özel İzmir SEV İlköğretim Kurumları’nda her sene geleneksel olarak düzenlenen SEV Satranç Turnuvası’nın 15.si, İzmir SEV’li öğrencilerin yoğun katılımı ile gerçekleşti.

Üç kategoride düzenlenen turnuvada satranç sporu ile uğraşan öğrenciler mücadele heyecanını doyasıya yaşadı.

Milli takım eski antrenörü GM.Vasukov’un "Satranç büyük hayatın küçük bir modelidir" sözünden yola çıkarak, satranç sporunu, eğitimini sisteminin bir parçası haline getiren İzmir SEV öğrencileri turnuva heyecanıyla tanıştı. Okul içi satranç turnuvası Süper Minikler (1.ve 2.sınıflar), Minikler (3.ve 4.sınıflar) ve Yıldızlar (5.,6.,7. ve 8. sınıflar) olmak üzere 3 ayrı kategoride düzenlendi. Turnuva sonunda her kategoride dereceye giren ilk 8 kişiye, ayrıca her kategoriden en iyi bayan sporcuya madalya verildi.

Yaşamın Minyatür Modeli; Satranç

Özel İzmir SEV İlköğretim Kurumları Satranç Öğretmeni Emrah Yıldız satranç turnuvası ve SEV’de satranç dersleri hakkında görüşlerini paylaştı. Yıldız, "İzmir SEV’de öğrencilerimizin öğrenme ihtiyaçları doğrultusunda, sunuş, keşfetme, stratejik düşünme, dramatizasyon gibi farklı öğretme yöntemleriyle Satranç derslerini oluşturuyoruz. Satranç ile yaşam arasında bağ kurmaları ve satranç derslerinin zihinsel, duygusal ve bedensel kazanımlarını almalarını önemsiyoruz.

Satranç, oyun içinde yapılacak bir hamlenin oyunu nasıl şekillendireceğini, oluşan yeni durumun ne gibi sonuçlar doğurabileceğini bir neden-sonuç ilişkisi içinde ortaya koyar. Bunun sonucunda çocuk günlük hayatta yapacağı davranışların satrançta olduğu gibi bazı sonuçları olabileceği gerçeğini kavrar. Onları çevrelerine karşı daha sorumlu olmaya yöneltir. Yaşamda da satranç oyununda da esas olan mücadeledir. Eğitimimizin bir parçası olan Satranç derslerimizi ve her sene SEV Satranç Turnuvası’nı bu amaçlar doğrultusunda düzenliyoruz" şeklinde konuştu.


 

FACEBOOK İLE BAĞLAN