HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 8 Ağustos 2016

Bereketli Bayram

Magazinizmir
Türkiye’de ilk kez İzmir’de düzenlenen Ulusal Deniz ve Balıkçılık Bayramı’nda 3 günde 10 ton balık tüketildi.

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, "Balıkçılarımız onlara sahip çıkıldığını gördü, İzmirliler de denizle barıştı" dedi.

Güzelbahçe Belediyesi ev sahipliğinde Tarım Artı Organizasyon tarafından düzenlenen Ulusal Deniz ve Balıkçılık Bayramı’nın 3. günü birbirinden heyecanlı yarışmalara sahne oldu. Bir yanda plaj voleybolunda fırtına eserken bir yandan da İzmirliler Güzelbahçe sahilinde denizin tadını çıkardı. Sabahın erken saatlerinde amatör balıkçılar da en büyük balığı yakalamak için açıldıkları denizde ter döktü. Ağ örme yarışmasında ise kadınlar hünerlerini sergiledi.

Sektörün Pusulası Oldu

Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, bayramı düzenleme nedenlerinin "Çok dertli olan balıkçıların sorunlarını gündeme getirmek" olduğunu ve sektörün sesi olarak bu sorunlara çözüm getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Başkan İnce, "Balıkçılılık sektörü çok büyük bir ekonomiye sahip. Teknelerin yapımından izole edilmesine, elektronik cihazlarından barınaklara kadar uzanan bir sektör. İşin en güzel tarafı da bu sektör İzmir’de büyük bir hızla gelişiyor. Ulusal konseptli bayram ise bu gelişmede pusula görevi gördü” dedi. 7 kilometre denize kıyısı olan Güzelbahçe’nin 3 balıkçı barınağıyla sektörün öncüsü olduğuna dikkat çeken Başkan İnce, “Deniz her yerde var ama biz balık için en güzel yerin Güzelbahçe olduğunu ve marka değerinin giderek yükseldiğini biliyoruz. İstiyoruz ki denizle bütünleşen daha geniş katılımlı bayramlarda hep bir arada olalım. Bunun için yalnızca bayramda değil yılın her günü tüm misafirlerimizi balık için Güzelbahçe’ye bekliyoruz" diye konuştu.

Balıkçılar Geleneksel Hale Gelmesini İstedi

Tarım Artı Organizasyon Yönetim Kurulu Başkanı Kudret Çiçekçi ise balık tüketimini artırmayı hedeflediklerini belirterek, "Bu etkinliğin yapmamızın en önemli nedeni Türkiye’de ciddi bir et açığının olmasıdır. Bunu da sadece balıkla kapatabiliriz. Yurt dışından hem canlı hayvan hem de karkas et ithal ediyoruz. Ancak üç tarafımız denizle çevrili ve balığımız bol, bu kullanılırsa et açığı kapanır. Bayram bunu bize gösterdi, çünkü 3 gün boyunca 10 ton balık tüketildi. Bu da gösteriyor ki eğer vatandaş ile balığın buluşturulması gerekiyor. Bu gerçekleşirse tüketim istenilen düzeylere ulaşacaktır” dedi. Balıkçı İşadamları Derneği Başkanı Mehmet Şahin Çakan da bayramın hedeflerine ulaştığını belirterek, “Balıkçılık bayramı bizim için fırsat oldu. Sektörüne büyük canlılık kazandırdı. Mutlaka geleneksel hale gelmeli" diye konuştu.

Plajda Voleybol Rüzgarı

Güzelbahçe sahilinde gerçekleşen Bayanlar Plaj Voleybolu turnuvasında Özateş Spor Kulübü birinci, Ra Spor Kulübü ikinci, Güzelbahçe Belediyespor üçüncü, Oğuzhan Özkaya Okulları Spor Kulübü dördüncü, Özay Spor Kulübü beşinci oldu.

Ağ Örme Yarışması

Ağ örme yarışmasında ise yarışmacılar dakikalarla yarıştı. Nagehan Surkultay birinci, Şadiye Gündoğan ikinci, Şerife Sarak üçüncü, Gülşen Durualp dördüncü, Ekrem Basmacı beşinci oldu.

Balık Tutma Yarışması

Amatör balık tutma yarışmasında ise 42 amatör balıkçı yarıştı. Erdinç Altınoğlu birinci, Zekeriye Eren ikinci, Tolga Avcı üçüncü oldu. Yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerini Başkan İnce ve Kudret Çiçekçi verdi. Katılımcı firma yetkililerine de teşekkür plaketi sunuldu. Ulusal Deniz ve Balıkçılık Bayramı, kareoke yarışmaları ve müzik dinletileriyle devam etti.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN