MAGAZİN -- 26 Ağustos 2016

Barış ve Demokrasi İçin 30. Kez Kulaç Atacaklar

Magazinizmir
Çanakkale Rotary Kulübü'nün her yıl 30 Ağustos Zafer Bayramında düzenlediği ve geleneksel hale gelen "Çanakkale Boğazını Yüzerek Geçme" Yarışmasıyla bu yıl 545 sporcu boğazı 30. kez barış ve demokrasi için geçecek.

Çanakkale Rotary Kulübü tarafından ilk olarak 1986 yılında başlatılarak yıllar içinde Uluslar arası bir nitelik kazanan ve her yıl 30 Ağustos Zafer Bayramında düzenlenen yarışların bu yılki teması barış ve demokrasi oldu. 30 Ağustos günü Eceabat-Çanakkale arasındaki 3,5 millik parkurda sabah saat: 10.00 da başlayıp 11.45 de Çimenlik Kalesinde sona erecek olan yarışmaya 45'i yabacı 500'ü yerli toplam 545 yarışmacı katılacak.

Çanakkale Boğazını yüzerek geçme yarışmasıyla ilgili bilgi veren Çanakkale Rotary Kulübü Başkanı Emine Şengören Güzel "her yıl 30 Ağustos tarihinde gerçekleştirdiğimiz Çanakkale Rotary Kulübü Boğaz Yüzme Yarışmamızın bu sene 30. sunu düzenlemekten dolayı mutluyuz. Ülkemizde son günlerde yaşanan üzücü terör olayları ve 1 Eylül Dünya Barış Günü olması nedeniyle sporcularımız bu yıl barış ve demokrasi için kulaç atacaklar" dedi. Güzel "Manş Denizini yüzerek geçen Çılgın Türkler Kadın Yüzme Takımının değerli üyesi, 51 yaşındaki Rengin Börekçi İzmirli Master yüzücüler ile yarışmamıza katılacak. Kurtuluş Savaşında, işgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesini temsil eden 30 Ağustos Zafer Bayramımızda, Zafer ruhunu yeniden canlandırmak için yüzeceğini açıklayan Sayın Börekçi ve arkadaşlarını heyecanla bekliyoruz. Ayrıca İstanbul Memeder'den katılan sporcularımız da kanserde erken teşhis ve tedavi için yüzecekler" şeklinde konuştu.

Yaşanan üzücü terör olayları nedeniyle üzgün olduğunu olduğunu dile getiren Rotary 2440. Bölge Federasyonu Başkanı İsmail Rodoplu "birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde sporun birleştirici gücüyle Çanakkale Rotary Kulübümüzün 30 Ağustos Zafer Bayramı'nda bu yıl 30. sunu düzenleyeceği yüzme yarışmamız umuyoruz ki uzun yıllar devam eder" diyerek geçen yıl 1000'e yakın yurt dışı katılımın aynı zamanda ekonomi ve turizme de büyük katkı sağladığını önümüzdeki sene de Dünya çapında aynı ilgiyi görmek istediklerini belirtti.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN