MAGAZİN -- 6 Ekim 2016

Bab-ı Sanat Sahnesi’nde Debokrasi

Magazinizmir
İzmir Tiyatro – Meydan-i Sühan Oyuncuları, "Debokrasi" oyunu ile 8 Ekim'de Bab-ı Sanat Sahnesi'nde.

İzmir Tiyatro – Meydan-i Sühan Oyuncuları, Ege Orman Vakfı ile yaptığı anlaşma ile Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor ve “Her Bilete Bir Fidan” uygulamasına devam ediyor. Kampanyada satın alınan her bilet için 1 fidan dikilecek ve 5 yıl süre ile sulaması, çapalanması da yapılacak. Fidanın sertifikası oyunun bitiminde hemen teslim edilecek. Siz de bunun bir parçası olun ve bir oyun süresince tüketilen enerjinin ve yaratılan karbon salınımının en az 100 bin katını doğaya oksijen olarak armağan edin.
Farz edelim vardı, farz edelim o da bir varlıktı. Her devrin filozofu, varsayımsal felsefeci Debokrites’ten bahsediyoruz. “Olsaydı da bazı kavramları sorgulasaydı, nasıl olurdu?” sorusu havada kalmasın diye, hayatta kendisine biçilen rolü oynamaya karar veren Debokrites’in sorgulaması…
Epik bir şahsiyet ve diyalektik yansımalar… Demokrasi ve felsefe kavramları hiç bu kadar komik, anlaşılır, zevkli olmamıştı.
Kendi devrinde değil, geniş zamanda dolaşan Debokrites; “Geçiyordum uğradım” diyerek demokrasiyi arıyor. Gelip geçici biri gibi görünse de, aslında hiç gelmiyor ve de hiç geçmiyor. Diğer bir yandan da doğruları söylemekten geri kalmıyor.

"İnsan saygın bir bireydir, öyle tane tane sayılan biri değil." – Debokrites
14. Direklerarası Seyirci Ödülleri: Özgün Yeni Oyun Ödülü
Taklit Alanlar: Tarkan Osoy, Ayhan Özer, Tahsin Çakır, Selda Günönü, M. Emin Ökmen, Tolga Çetiner,Başak Karaldı, Ece Gökalp, Fahir Zencirci
Debokrasi
08 Ekim 2016 20:30 Özel İzmir Tiyatrosu Bab-ı Sanat Sahnesi, İzmir 

FACEBOOK İLE BAĞLAN