KÜLTÜR & SANAT -- 12 Mart 2018

Küresel Isınma Fotoğraf Karelerine Yansıdı

Magazinizmir
İzmir Göztepe Rotary Derneği’nin, İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) ile birlikte, organize ettiği “Küresel Isınma; Unutulan Gelecek” konulu 4. Uluslararası Fotoğraf Yarışmasının kazananları törenle ödüllerini aldı.

Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu (FIAP) ve Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) onayı ile İzmir Göztepe Rotary Derneği ve İFOD’un ortaklaşa organize ettiği "Küresel Isınma; Unutulan Gelecek" konulu 4. Uluslararası Fotoğraf Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen törenle verildi. Dünyada ve ülkemizde yaşanan küresel, toplumsal sorunlara dikkat çekerek, sosyal sorumluluk anlayışı ve farkındalık yaratma amacı ile dört yıldır düzenlenen yarışmanın teması bu yıl “Küresel Isınma” olarak belirlenmişti.

Ödül töreninde konuşan İzmir Göztepe Rotary Kulübü Başkanı Tolga Uskuç, “Yaşadığımız küre sabit bir küre, hiçbir zaman büyümüyor, üzerinde yaşayan nüfus ise gün geçtikçe artıyor. İnsanın yaşamını sürdürebileceği alanlar aslında oldukça sınırlı. Bu alanda hem yiyeceklerimizi üretmemiz hem yaşayacağımız konutları yapmamız hem de işgücünü sağlayacak sanayiyi oluşturmamız gerekiyor. Küresel ısınmayla gelecekte bu alanların insana yetmesinde sıkıntı olma ihtimali çok yüksek. Kendi yaşam alanlarımızı, yeni nesillere bırakabileceğimiz mirasımızı tüketiyoruz. Bu yılki fotoğraf yarışmamızda bu konuya dikkat çekmek istedik” dedi.

Yarışmanın jüri üyelerinden olan İFOD üyesi Fotğraf Sanatçısı Berna Kızıltan ise, bu yılki yarışma temasıyla küresel ısınma ve onun getirdiği olumsuz etkilere, dünyanın unutulmaya aday güzelliklerinin gelecekte sadece anılarda kalmaması için dünyamızı korumamız gerektiği gerçeğine vurgu yapmak istediklerini dile getirdi.

Zsuzsanna FODOR (Fotoğraf Sanatçısı/ TV Programcısı – Romanya), Emel KARAKOZAK (EFIAP - Fotoğraf Sanatçısı – AFAD), Berna Kızıltan (Fotoğraf Sanatçısı, İzmir Göztepe Rotary Kulübü- İFOD), Yrd.Doç.Dr. A. Beyhan Özdemir (DEÜ GSF Fotoğraf Böl. Öğr. Üyesi – İFOD) ve Sema Özevin’den (Beykent Üni.İletişim Fak. Öğr. Gör. (EFIAP) Fotoğraf Sanatçısı/Kreatif Direktör) oluşan jüri uluslararası platformda, 33 ülkeden amatör ve profesyonel 550 fotoğraf severin 1700’ün üzerinde fotoğrafı arasından değerlendirme yapmakta oldukça zorlandı.
Yarışmanın kazananları ve sergilemeye değer bulunanlarının eserleri 22 Mart 2018 tarihine kadar Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde açık kalacak olan sergide görülebilecek.

Yarışmanın Kazananları

FIAP Altın Madalya
Sudipto Das (Hindistan)

Gümüş Madalya
Mustafa Güloğlu (Türkiye)

Bronz Madalya
Nevzat Turgay Işıkgöz (Türkiye)

Yaratıcı kategoride;
FIAP Altın ve Gümüş Madalya
Lorant Csakany (Sırbistan)

FIAP Bronz Madalya
Çağlar Doğan (Türkiye)

Göztepe Rotary Özel Farkındalık Ödülü
Sergey Anisimov (Rusya)
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN