İŞ DÜNYASI -- 2 Ağustos 2016

Plastik İhtisas OSB'de Yatırımlar Hız Kesmeden Devam Ediyor

Magazinizmir
Türkiye’nin tek Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olma özelliği taşıyan Menemen Plastik İhtisas OSB’de hem fabrika inşaatları hem de Bölge içi altyapı yatırımları hız kesmeden devam ediyor.

Petkim başta olmak üzere hava, deniz taşımacılığına ve raylı sistemlere, sağlık ve eğitim tesisleri ile işgücü yerleşim birimlerine çok yakın konumundan dolayı sanayicilere rahat bir çalışma ortamı sağlayacak Menemen Plastik İhtisas OSB’deki canlılık artıyor. Elektrik, doğalgaz, haberleşme, su, özellikle bağımsız yangın suyu şebekesi ve diğer tüm altyapılarla donatılan bölgede yoğun yatırım faaliyetleri devam ederken bir yandan da Bölge altyapısının mükemmel olması için çalışmalar devam ediyor.

Bölgede,Plastik Sanayiciler için üretimde büyük önem taşıyan temiz ve kesintisiz enerji temini için çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, bir yandan da Arıtma Tesisi Yapımı için çalışmalara başlandı.

Belediyelerden Beklentilerimiz Var

Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, Bölgede hem yatırımcı inşaatları hem de altyapı çalışmaları büyük özveri ve hızla devam ederken İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Menemen Belediyesinden de Bölgeye destek için beklentileri olduğunu belirtti.

Bölge iç yolları asfalt çalışmalarının Bölgenin öz kaynaklarıyla tamamlandığını söyleyen Salih Esen, İzmir-Çanakkale Bağlantı Yolundan Bölgeye ulaşım için kullanılan mevcut yolun çok yetersiz ve kötü durumda olduğunu, hem bu yolun genişletilmesi hem de orta vadede artan trafik yükünden dolayı yetersiz kalacak bu yola alternatif olarak Bölgenin güneyinde bulunan ve Seyrek Otobanına çıkan yolun kullanımının sağlanması ile ilgili olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Menemen Belediyesine talepte bulunduklarını ve Belediyelerden bu önemli sorunların kısa sure içerinde çözülmesini beklediklerini belirtti.

Fabrika İnşaatlarına Başlayan Yatırımcılar Çoğaldı

Salih Esen, 2015 yılından itibaren başlayan tesis inşaatlarında büyük yol kat edildiğini belirtti.

Ege Profil Tic. ve San. A.Ş.’nin 30 bin metrekarelik parselinde PVC Profil Paketleme Tesisi inşaatını bitirdiğini ve İşyeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı alarak faaliyete geçtiğini, bunun yanı sıra yine Ege Profil Tic. Ve San. A.Ş.’nin 80 bin metrekarelik parselinde Ana Fabrika İnşaat çalışmalarının devam ettiğini, 5 bin metrekarelik parselinde inşaatını tamamlayan Medusa Plastik İnş. Tic.Ltd.Şti.’nin önümüzdeki aylarda üretime geçeceğini, Kastaş Sızdırmazlık Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş.’nin 40 bin metrekarelik parselinde, Symplast San. ve Tic. A.Ş.’nin 10 bin metrekarelik parselinde, Meba Reklam (Bayram TALAY)’ın, 2 bin 500 metrekarelik parselinde, As-İp Halat A.Ş.’nin 5 bin metrekarelik parselinde ve Ege Damla Plastik firmasının da 5 bin metrekarelik parselinde inşaat çalışmalarına hızla devam ettiğini ve bu firmaların dışında 6 yatırımcının daha 2016 yılı içerisinde inşaatlarına başlayacaklarını belirten Salih Esen, "Yaratacağı istihdam ve sahip olduğu imkanlar ile tüm ülkeye hatta dünyaya örnek olacak bir Organize Sanayi Bölgesini hayata geçiriyoruz, en küçüğü 2 bin 500 metrekare, en büyüğü 80 bin m2 olan toplam 42 parselin 38’inin tahsisi yapıldı, kalan parseller için talepleri almaya devam ediyoruz." dedi.

Borçsuz Yükselen Bir Sanayi Bölgesi

Hızla yapılan çalışmalarla altyapısını tamamlayan OSB’de ihtiyaç duyulacak tüm gelişmiş teknik ve elektronik birimler hizmete alınmaya başlandı. Gelinen bu noktada herhangi bir kaynaktan kredi ya da borç alınmayan Bölgede, sanayicilere tahsis edilen parseller de ipotek veya herhangi bir altyapı sorunu olmadan yatırıma hazır bir şekilde teslim ediliyor.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN