İŞ DÜNYASI -- 6 Mayıs 2016

Markaların Şirket Büyümesindeki Önemi Marka Şehir İzmir'de Tartışıldı

Magazinizmir
Gün+Partners Patent Trademark Bürosu'nun, Avrupa Toplulukları Marka Derneği (ECTA) işbirliğiyle düzenlediği, "Fikri Mülkiyet Haklarının Korunmasının Şirket Büyümesindeki Önemi" başlıklı seminerde markalar ve tescil süreçleri hakkında ayrıntılı bilgiler verildi.

Hilton İzmir'de gerçekleştirilen toplantıya, Gün+Partners Avukatlık Bürosu Ortak Avukatı Uğur Aktekin, Anadolu Grubu Hukuk İşleri Koordinatörü Mustafa Yelligedik, Gün+Partners Avukatlık Bürosu Ortak Avukatı Hande Hançar Çelik, Hogan Lovells firması Avukatlarından İza Junker ve Gün+Partners Patent Trademark Direktörü Pınar Arıkan konuşmacı olarak katıldı.

Toplantıda, markaların şirketlerin büyümesinde en önemli unsur olabildiğine dikkat çeken Gün+Partners Avukatlık Bürosu Ortak Avukatı Uğur Aktekin, markaların yaratılması ve korunmasının önemini vurguladı.
Kurumsal Marka Stratejisi başlıklı oturumda söz alan Hande Hançar Çelik de, bir markayı oluştururken öncelikle tescil araştırması yapılmasının gerekli olduğunu söyledi.

Marka tescilini alırken farklı markalarla benzerlik ve çağrışım olmaması gerektiğini hatırlatan Çelik, "Marka tescili çok önemli bir konu. Türk Patent Enstitüsü'nden tescil araştırmaları yapılmalı. Eğer seçtiğiniz marka yurtdışında da kullanılacaksa kullanacağınız coğrafyanın özelliklerine de dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü bir kelime farklı dillerde farklı anlamlara gelebiliyor" diye konuştu.

Avukat Çelik, tescil sürecinin, 10 yılda bir yenilenme, kullanma ve koruma sürçleriyle devam ettiği bilgisini de verdi.

Markamızı Korumak İçin Çalışıyoruz

Anadolu Grubu Hukuk İşleri Koordinatörü Mustafa Yelligedik ise Anadolu Grubu ve bağlı şirketlere ilişkin yaşanmış örnekleri katılımcılarla paylaştı.
Yelligedik, 10 farklı sektörde 60 bin çalışana sahip olan ve toplam 19 ülkede operasyonu bulunan Anadolu Grubu'nun son 10 yılda markalarını korumak için önemli çalışmalar yaptığını kaydetti.

Yelligedik, Anadolu Grubu'nu simgeleyen ve bir yıldız formu verilen A harfini de korumaya aldıklarını belirterek, bu sembolün görüldüğü her yerde, grubun gücünü ve güvenilirliğini yansıtması açısından da önem taşıdığının altını çizdi.
60 yıllık bir geçmişi bulunan Anadolu Grubu'nun çoklu ve tekli sınıf tescillerinin yapıldığını ve yurtdışında da marka tescillerini aldığını belirten Yelligedik, tanınmış marka tesciline ve statüsüne sahip olduklarını da sözlerine ekledi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN