İŞ DÜNYASI -- 16 Ağustos 2016

Çeşme Kalem Burnunda Bir Cennet

Magazinizmir
Çeşme Altınyunus Otel, Kalem Burnu mevkiinde altın kumu,turkuaz mavisi denizi ve muhteşem manzarasıyla 1974 yılından beri konuklarını ağırlıyor.

Türkiye’nin ilk bin kişilik birinci sınıf tatil köyü olma özelliğini taşıyan Altınyunus Resort ve termal otel, yenilenmiş yüzü ve dekoruyla tatilcilerin gözdesi olmaya devam ediyor. Dünyaca ünlü mutfaklardan seçilmiş çok özel lezzetler, her türlü damak zevkine uygun yemekleri ve renkli atmosferiyle büğüleyen restoran ve barlarıyla göz dolduran Altınyunus otel misafirlerine mükemmel bir tatil sunuyor. Altınyunus Otel genel müdürü Orhan Koral ile sizler için keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. 

1-Sizi kısaca tanıyabilir miyiz? Kaç yıldır turizm sektöründe görev yapmaktasınız ve Altın Yunus ailesine ne zaman katıldınız?

Marmara Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde lisans eğitimini tamamladım profesyonel çalışma hayatına 1983 yılında Libya’daki BTK İnşaat şirketinde bilgisayar programcısı olarak başladım. Ardından Enka – Boskalis şirketinde Muhasebe ve İdari Yönetici olarak görev yaptım 1989 yılında Londra’ya giderek oradaki Noble Hotels’de operasyon yöneticiliği yaptım
1990 yılında Hilton Antalya açılış ekibinde yer alarak otelin finans direktörü olarak görev aldım, ardından sırasıyla Hilton Ankara, Hilton İstanbul & ParkSa Hilton İstanbul’da Finans Direktörü, Hilton Kayseri ve Maçakızı Hotel Bodrum, Dedeman Antalya’da Genel Müdür olarak çalıştım. Daha sonra Dedeman Yurt içi otellerinden sorumlu bölge direktörü olarak görev aldım.
Evliyim ve bir çocuk babasıyım Altın Yunus ailesine 13 Haziran 2016’da katıldım.

2-Altınyunus Otel Çeşme’de ülke turizmine kaç yıldır hizmet veriyor? Otelin geçmişinden biraz bahsedebilir misiniz?

Otelimiz Yaşar Holding’in bir kuruluşudur. İnşasına 1972 yılında başlanmış, 18 ay gibi kısa bir sürede tamamlanmış ve 1974 yaz sezonunda faaliyete geçmiştir. Altın Yunus Türkiye ve Ortadoğu’nun ilk bin kişilik, birinci sınıf tatil köyüdür. Altın Yunus, yıllardır Türk turizminin öncülüğünü yapmış, sayısız turizmci ve yönetici yetiştirerek bir okul görevini üstlenmiş, turizmin gelişmesine katkıda bulunmuştur. Ülke tanıtımında, yabancı ve yerli devlet adamlarının ağırlanmasında, irili ufaklı uluslararası organizasyonlarda büyük ve önemli sorumluluklara imza atmıştır. Günümüzde hala Türk turizmi için çok büyük önemi olan tesisimiz sürekli kendini yenileyerek, modern hizmet anlayışıyla, üstlenmiş olduğu sorumluluklarını yerine getirmeye devam etmektedir.

3-Altın Yunus yatak kapasitesi nedir, toplam kaç dönüm üzerine kurulu ve kompleks içerisinde neler mevcut?

Türkiye’nin ilk bin yataklı turizm tesisidir. Ege kültürünün hassas dengelerinin yaşandığı Çeşme büyüsündeki en güzel koyda kendine has marinası, ISO 9000-2008 kalite belgesi, modernizasyonu ve nostaljiyi bir arada taşıyabilen mimarisi ile 140.000 m2’lik alanda kurulmuş Türkiye’nin en büyük tesislerinden biridir. Kompleks içinde marina, termal havuzları ile SPA merkezi, çeşitli lezzetlerin bulunduğu restoranlar ve 250 metre uzunluğunda tesise ait plaj bulunmaktadır.

4-Genel olarak otel misafirlerimizden bahsedecek olursak hangi ülkelerden misafirlerimizi burada ağırlıyoruz?

Biz yoğun olarak Türk misafirler ağırlıyoruz. Sonrasında Almanya, Hollanda gibi Avrupa ülkelerinden misafirlerimizin yanı sıra İran gibi Ortadoğu ülkelerinden ve Türki cumhuriyetlerden de misafirlerimiz olmaktadır.

5-Misafirlerimizin otelimizi tercih etme sebepleri nelerdir?

1974 yılından beri hizmet veriyor olmanın getirdiği bilgi deneyim, nostaljik ama modernleşen bir atmosfer ve konum.

6-Bildiğimiz üzere otelimiz kısa bir süre önce yenilendi bu yeniliklerden bize bira bahsedebilir misiniz?

Özellikle resepsiyon, lobi ve lobi teras alanında, farklı bir tasarım uygulandı. Standart odalarımız, Marina odalarımız, Aparatlarımız ve Süitlerimiz yataklarına kadar yenilendi, SPA
merkezimizdeki kapalı termal ve thalasso havuzlarımızın çatısını yeniledik. Sezon başlangıcı nedeni ile yenilenmesi tamamlanamayan odalar da yenilenmeye devam edecek.

7-Otelimizde kaç tip odamız mevcut ve odalarımızda gerçekleştirilen yenilikler nelerdir?

Deniz ve Doğa Manzaralı Standart odalar, Junior, Golden ve Ocean olmak üzere suit odalar ve Marin, Marin Plus olarak toplamda 7 tip odamız bulunmaktadır. Ayrıca Altın Yunus
aparatlarımızda Beach Plus odalarımız bulunmaktadır. Mobilyalar, zemin ve yataklar
tamamen yenilenmiştir.

8-Bize otel mutfağından biraz bahseder misiniz? Otel içerisinde kaç restoranımız mevcut ve ne tür menüler sunuluyor?

Otelimiz oldukça hijyenik bir mutfak anlayışına sahiptir. Sabah kahvaltı ve akşam yemekleri açık büfe şeklinde servis edilir. Bu saatler dışında lobi pastane, manolya restoran ve plajdaki
restoranımız misafirlerimize hizmet vermektedir. Bunların yanı sıra otel içerisinde; Marina Cafe ve Bar, Yunus Balık Restoran, Kordon Kafe, Baküs Beach ve Bar ve Baküs Restoran
gibi sadece otel misafirlerimize değil dışarıdan gelen misafirlerimizin de tercih ettiği farklı mutfaklara sahip restoranlarımız mevcuttur. Özellikle Baküs Restoran kendine ait şarap mahzeni ile nezih akşamlara ev sahipliği yapmaktadır.

9-Turizimde 2016 yaz sezonu sizin açınızdan nasıl geçiyor?

2016 yılı ilk 6 ayı planlarımız çerçevesinde geçti. Daha sonra ülkedeki malum sıkıntılardan dolayı biz de etkilendik. Son zamanlarda bir haraketlilik, rezervasyonlarda artış
gözlenmektedir. Eylül ve sonrası için bütçelerimiz doğrultusunda çalışmalarımız devam etmektedir.

10-2017 de Türkiye turizmini neler bekliyor?

2017 yılında elbette 2016 yılının etkileri görülecektir fakat en kısa sürede turizm sektörünün toparlanacağını düşünmekteyim.

11-Son olarak ne eklemek istersiniz?

Bu hoş röportaj için sizlere teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

 

 

 

RÖPORTAJ: Mesut Varlık

FACEBOOK İLE BAĞLAN