İŞ DÜNYASI -- 2 Haziran 2016

BASİFED'ten Kültürpark'a Müze Projesi

Magazinizmir
Batı Anadolu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (BASİFED) Yönetim Kurulu Başkan Levent Akgerman, Kültürpark’a sanayi ve ticaret müzesi kurmayı hedeflediklerini söyledi.

BASİFED olağanüstü genel kurulu EGİAD toplantı salonunda gerçekleştirildi. Yapılan olağanüstü genel kurul sonucunda Ulucak Sanayicileri Derneği, Alüminyum Kaplama ve Sistemleri Derneği, Ege Yönetim Danışmanları Derneği BASİFED çatısı altına girdi. BASİFED’in yeni yönetim kurulu listesinde yeni katılan üç dernekten isimlerde yer aldı. Olağanüstü genel kurulda konuşan BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman seçimli genel kurul ile yeni dernekleri bünyelerine kattıklarını belirterek, onlardan da bir temsilciyi yönetime alarak aynı ekip olarak devam etme kararı aldıklarını söyledi.

Kültürpark’a Müze

İzmir’ bağlı ilçelerde bulunan yerel işadamları derneklerini de bünyelerine katmayı istediklerine değinen Akgerman, İzmir’de müze çeşitlendirmesin gerekliliğini de vurguladı. Kültürpark müze projesi hakkında üyelere bilgi veren Akgerman, “Kültürpak’ta yeni bir sanayi ve ticaret müzesi kurma projeleri olduğunu belirten Akgerman, "Bu müze geçmişi geleceğe bağlayan bir köprü vazifesi görecektir. İş adamları olarak ilerleyen günlerde bu konunun üzerinde çalışacağız" diye konuştu.

İzmir’de İşsizlik Yüksek

BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Levent Akgerman, göreve geldiklerinde 8 üye derneğinin çatıları altında olduğunu belirterek, "Bugün yaptığımız olağanüstü genel kurul ile 11 üye dernek ve bin 500’ün üzerinde iş insanını bünyesinde barındıran; bağımsız, şeffaf ve gönüllülük esasıyla çalışan temsil tabanı geniş bir iş dünyası örgütü haline geldik. Bölgenin ekonomik faaliyetlerine baktığımızda 2015 sonu itibariyle, 8 şehirden oluşan Bölgemizin nüfusu, yaklaşık 10.2 milyon kişidir ve bu rakam ülkemiz nüfusunun yüzde 13’üne tekabül etmektedir. 9’u İzmir’de olmak üzere, bölgede 16 üniversite ve yaklaşık 400 bin üniversite öğrencisi bulunmaktadır. 2014 sonu itibariyle, bölgemizde, 3.8 milyon kişi istihdam edilmekte olup, işsizlik oranı yüzde 9.1’dir. Ancak, bu oranın, İzmir’de yüzde 13,9 olduğunu üzülerek belirtmek isterim" dedi.

İzmir Hala Ulaşılabilir Bir Kent Değil

Bölgenin merkezi konumundaki İzmir’in hala kolay ulaşılabilir bir şehir olmadığına değinen Akgerman, "Özellikle hava ulaşımında İstanbul bağlantısına ihtiyaç duyulması ciddi bir sorundur. Devam etmekte olan İstanbul-İzmir Otoyolu’na ilave olarak, İzmir Limanı’nın konteyner limanı olarak büyütülmesi ve derinliğinin 9 metreden 14-15 metreye ulaştırılması, şehir ve hinterlandı olan Ege Bölgesi’ni yeni yatırımlar için cazibe merkezi haline getirecektir" diye konuştu.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN