Zeliha Kürek
zeliha.kurek@grafiket.com.tr

Sağlıklı Dişler İçin Neler Yemeliyiz?

Ağız ve diş sağlığı asla hafife alınmayacak ve düzenli bir şekilde bakımı yapılması gereken bir durumdur.

Zaten hayatında en az bir kez ihmalkarlığının sonucunu diş ağrıları çekerek yaşayanlar, bunun çoktan farkına varmışlardır. Biz, daha da geç olmadan herkes fark etsin, herkes daha bir özenli davransın istiyoruz.

18-24 Kasım arası Ağız ve Diş Sağlığı Haftası olarak belirleneli ve bu konuda insanları bilinçlendirme kampanyaları başlayalı çok uzun yıllar oluyor.

Sözün kısası, ağız ve diş sağlığımızı korumak için dört elden saldıralım, diş fırçalamayı ihmal etmezken güzelim besinlerden destek almayı da unutmayalım.

Çünkü zarar verenler kadar diş sağlığımızı destekleyen yiyecekler de var aslında.

Kereviz

Kerevizi hala denemeyen ya da sevmeyenler var. Oysa o, sağlığınıza iyi gelmeye öyle hevesli ki. Ağız ve diş sağlığına bile olumlu etkileri oluyor, öyle düşünün.

İçerisinde bolca A vitamini ve bu vitamin kadar olmasa da hatırı sayılır miktarda B, C, K ve E vitaminleri var. Demir, kalsiyum ve fosfor gibi mineraller desen, yine onun içinde.

İşte tüm bunlar da kemik sağlığının, doğal olarak diş sağlığının en büyük destekçilerinden. Kısacası, ona hayatınızda da mutfağınızda da daha çok yer verin. Çünkü sonuna kadar hak ediyor.

Balık

Balığı olabildiğince düzenli yememiz gerektiğini çocukluğumuzdan beri bize söylenir. Ama onun diş sağlığı konusunda oldukça etkili olduğunu ilk kez duyuyor olabilirsiniz.

İçindeki fosfor, kemik gelişiminde hatta oluşumunda başroldedir. Haliyle dişlerin oluşumu ve gelişimi açısından da olmazsa olmazlardan.

Üstelik fosfor sadece gelişimine katkı da bulunmuyor, en büyük diş problemlerinden biri olan çürüklere karşı da tam bir kalkan oluyor.

Havuç, Brokoli, Patates

İçinde A vitamini olan sebzeleri zaten bolca tüketmelisiniz, çünkü A vitamini bağışıklık sisteminden göz sağlığına kadar birçok konuda vücudunuza destek olmaya, fayda sağlamaya pek hevesli.

Bu kadar faydası yetmiyormuş gibi diş sağlığını koruma konusunda da usta. Diş minesini koruyor, dişleri temizlemeye destek oluyor, dişleri onarıyor.

Havuç, brokoli ve patates de A vitamini bakımından en zengin olan sebzelerden olduğundan bol bol tüketmeniz yararınıza oluyor. Elbette patatesi kızartıp yemek gibi hatalara düşmemeniz de önemli. Haşlayın bu üç güzeli, misler gibi yiyin. Birbirlerine de pek yakışıyorlar.

Haşlama işlemini fazla uzatmayın, sebzeler hafif diri kalsın. Bu, diş sağlığınız için çok daha iyi olacaktır.

Elma

Elma yemek, özellikle de öyle çok sevdiğiniz gibi elinize alıp kütür kütür yemek, diş sağlığınız açısından çokça faydalı.

Bunun nedeni elmanın içindeki bileşikler sayesinde ağızda oluşan asit miktarını azalması. Fazlaca aside maruz kalmayan diş ve diş etlerinin de hayatlarına mutlu bir şekilde devam etmesi.

Ama sadece bu da değil elmanın diş üzerindeki etkisi. Kendisi, kabuklarıyla birlikte ısırarak yendiğinde mekanik olarak da diş ve diş eti temizliği sağlıyor. Çünkü bu sırada vücudunuz bolca tükürük üretiyor ki bu tükürük de diş temizliği açısından büyük önem taşıyor.

Yalnız dikkat, eğer diş ve diş etlerinizde herhangi bir hassasiyet, ağrı, sızı varsa elmayı ısırarak yememeye özen gösterin. Yoksa fazlaca zorlanan dişleriniz sizi de zor durumlara sokabilir.

Çilek

Çileği zaten seviyorsanız şimdi daha da çok seveceksiniz.

İçinde bulunan C vitamini başta olmak üzere birçok asidik özellik gösteren madde sayesinde özellikle diş etlerine oldukça iyi geliyor. Bu nedenle çilekle kendi diş macununu kendi hazırlayanlar, hatta çileği dişlerine doğrudan fırça gibi sürerek yiyenler bile var.

Ayrıca, çileğin dişte oluşan taş ya da tartar denen oluşumlardan kurtulmakta da olumlu etkiler gösterdiği biliniyor.

Keten Tohumu

Bugüne kadar keten tohumuna karşı olan tüm mesafeli duruşunuzu bir kenara bırakın artık. Çünkü daha önce de anlattığımız gibi boşuna bu kadar ün salmadı.

Çünkü tıpkı balık gibi omega-3 deposu. Omega-3 de vücuda girince boş durmuyor tabii, tepeden tırnağa vücudun sağlıklı bir şekilde işlemesine destek olmaya çalışıyor. Bu sırada dişleri de ihmal etmiyor.

Diş etleriin iltihaplanarak büyük sorunlar oluşturmasını engellemek için elinden geleni ardında koymuyor. Sizi, uzun vadede oldukça sıkıntılı durumlara sokabilecek diş eti iltihaplanmalarının oluşmamasını, oluşanların ise bir an önce iyileşmesini sağlamaya çalışıyor. Daha da ne yapsın?
 

Yeşil Çay

Yiyecekler kadar içtiğimiz içeceklerde diş sağlığı için etkilidir.

Yeşil çayın içinde polifenol denilen bir madde bulunuyor. Bu madde sayesinde dişlerimiz mikroplardan daha çok korunma imkanı buluyor.

Ağız kokusunun da azalmasına ön ayak olan yeşil çay, sırf bu iki neden için bile bol bol içilmesi gerekenler arasına giriyor. Fakat günde 3 bardaktan fazlasını tüketmemelisiniz.

Susam

Susamlı bir şey yediğinizde dişlerinizin bir köşesinde kalan susamlar, bence artık sizi rahatsız etmeyecek. Neden mi?

Susamın içinde şaşırtıcı da olsa bol bol kalsiyum bulunuyor. Kemik ve diş sağlığı konusunda adı en çok anılan maddelerden olan kalsiyum da haliyle tekrar tüm yeteneklerini konuşturup dişleri güçlendiriyor. 

Peynir

Dişler için en önemlisi kalsiyumken süt ve süt ürünlerinden bahsetmesek olmazdı. Tabi ki biliyorsunuz ama diş sağlığınızı güçlendirmek için onları da bol bol tüketmelisiniz.

Peynire gelince, peynir diğer süt ürünlerine göre bir adım daha öne çıkabilir bu konuda. Çünkü ağız içindeki ph dengesinin korunmasında önemli etkilerde bulunuyor. Bu özelliği, dişleri çürüklerden de uzak tutuyor.

Şekersiz Sakız

Sakız ne kadar zararlı olsa da şekersiz olanın faydaları çok etkilidir.

şekersiz sakız, dişlerin mekanik olarak temizlenmesini sağlayabiliyor. Sakız çiğnerken daha fazla salgılanmaya başlayan tükürük bakterilerin olumsuz etkilerini dişlerden uzak tutarken bu sayede çürüklerin oluşmasını da geciktiriyor.

 

Not: Diş sağlığınızla ilgili ciddi bir porbleminiz varsa diş hekiminize başvurmanız en sağlıklı yöntem olacaktır.

 

  • PAYLAŞ:
YORUM YAP