Yılbaşında Olmazsa Olmazınız 'İç Pilavlı Tavuk Dolma'

2014'e evlerinde Merhaba demek isteyenler ve ağızlara layık bir akşam yemeği için ne yapmalı diye düşünenlere Magazin İzmir'den muhteşem bir öneri "Fırında İç Pilavlı Tavuk Dolma"İşte Fırında İç Pilavlı Tavuk Dolma tarifimiz sizlerle... 

Malzemeler:
1 Adet 1.5 Kg. Ağırlığında Tavuk
1 Çay Bardağı Pirinç
3 Yemek Kaşığı Zeytinyağı
1 Adet Tavuk Ciğeri
1 Yemek Kaşığı Doğranmış Soğan
1 Yemek Kaşığı Kuş Üzümü
1 Yemek Kaşığı Çam Fıstığı
1 Çay Bardağı Kaynar Su
1 Çay Kaşığı Tuz
1/2 Çay Kaşığı Karabiber
1/2 Çay Kaşığı Yenibahar
1/2 Çay Kaşığı Toz Tarçın
1 Adet Kürdan ve Bağlama İpi

Sos Malzemesi:
1 Yemek Kaşığı Yoğurt
3 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı
1 Yemek Kaşığı Domates Salçası
1 Çay Kaşığı Karabiber
1 Çay Kaşığı Tuz
Fırın Torbası 25×38 cm.

Ön Hazırlık:
Tavuk temizlenecek, yıkanacak ve süzülecek. Kuyruk üzerindeki yağ keseciği ve kanat uçları kesilecek. Kaynar su hazır edilecek.

Tavuk Sosunun Hazırlanması:
Kase içerisine ayçiçek yağı, salça, yoğurt, karabiber, tuz konulacak ve karıştırılacak. Ardından sos, tavuğun iç ve dış yüzeyine sürülecek.

İç Pilavın Yapılması:
Tencereye zeytinyağı konulacak ve ısıtılacak. Üzerine sıra ile çam fıstığı, soğan, tavuk ciğeri ve pirinç ilave edilecek, düşük ısıda kavrulacak. Ardından kuş üzümü, 1çay bardağı kaynar su, karabiber, tarçın, yenibahar ve tuz ilave edilecek, pilavın tuzu karar hale getirilecek. Tencere yüksek ısıda 1 dakika süre ile kaynatılacak ve tencere kapağı kapatılacak. Ocak ısısı en düşük ısı konumuna getirilecek. Saat’a bakılacak not edilecek. Tam 10 dakika süre bitiminde ocak söndürülecek.

Maharetini Göster:
Hazırlanan sos tavuğun iç ve dış yüzeyine sürülecek. Ardından tavuk iç pilav ile doldurulacak, derisi bir kürdan ile tutturularak, kapatılacak ve ayakları ip ile bağlanacak. Ardından fırın torbasına konulacak ve torba bağlama teli ile bağlanacak. Torba üzerine bir kaç delik açılacak ve torba fırın tepsisine alınacak. Tepsi önceden 200°C ısıtılmış fırının orta rafına sürülecek. 60 dakika süre ile tavuk fırında pişirilecek. Süre bitiminde tepsi dışarı alınacak ve fırın torbası açılacak. Tavuk “açık olarak kızarması için” tepsi fırına sürülecek. Arada bir tepsi tabanındaki biriken su ve yağ karışımından alınarak piliç yüzeyine gezdirilecek. 30 dakika süre bitiminde kızarmış piliç servise hazır. Sonrası malum. Afiyet olsun! 
 

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER yılbaşı yemekleri, yeni yılda ne yapılır, 2014 yemekleri, yılbaşında ne yemeli, yeni yıl tarifleri, yılbaşı yemek önerileri, iç pilavlı tavuk dolma, fırında tavuk tarifi, iç pilavlı tavuk dolma tarifi, izmirde yılbaşı, izmir yılbaşı etkinlikleri, 2014 yılbaşı, 2014 yılbaşı programları, 2014 yılbaşı ünlüler, izmir 2014, izmir yılbaşı, yılbaşı süprizleri, yeni yıl süprizleri, izmirde yeni yıl, yeniyıl kutlamaları, yeni yıl 2014, 2014 yılbaşı haberleri