Şimdi Biraz Tatlı Zamanı!

Yazları çok sıcak olan İzmir'de güneş körfezde batarken, Kordon'da dondurma yemek bir alışkanlıktır. Yavaş yavaş yazın son zamanlarına gelirken güzel bir dondurma keyfi yapabilmeniz ve günü daha enerjik tamamlayabilmeniz için işte karşınızda ağzınıza layık "kaymaklı dondurma" tarifi...Malzemeler
1 litre süt ( ben günlük süt kullandım)
1 tatlı kaşığı salep
1 tatlı kaşığı buğday nişastası
1 su bardağı toz şeker
200 gr kaymak

Kaymaklı Dondurma Tarifi:
Salep ve nişastayı bir kaseye alın. Şekerden 2 tatlı kaşığı alıp nişasta ve salep karışımını üstüne döküp karıştırın. Sütten 1 su bardağı ayırıp karışımın üstüne ekleyip homojen hale gelene kadar karıştırın.
Kalan süt ve şekeri tencereye alıp kaynatın. Kaynayan sütten salepli karışıma bir iki kepçe döküp ılıtın. Ilıyan karışımı kaynayan süte yavaş yavaş karıştırarak ekleyin. Yarım saat kadar ara ara kaşıkla savurarak karıştırarak kaynatın.
Altını kapattıktan sonra kaymağı ilave edin karıştırarak eritin. Oda sıcaklığına gelene kadar ara ara savurarak karıştırmaya devam edin. Oda ısısına geldiğinde üstünü kapatıp derin dondurucuya kaldırın.
Bir saat ara ile derin dondurucudan çıkarıp mikserle çırpın. Mikserle çırpılamayacak kadar sertleştiğinde tahta kaşıkla döverek karıştırmaya devam edin. Dondurma sakızlaşıp sertleştiğinde kaşıkla karıştırılamayacak duruma geldiğinde dondurmanız servise hazırdır.

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER dondurma nasıl yapılır, dondurma tarifleri, izmir tatlıları, izmirde ne yemeli, izmire özel tatlar, kaymaklı dondurma tarifi, dondurma nasıl hazırlanır, kaymaklı dondurma malzemeleri, kaymaklı dondurma hakkında, dondurma yaparken nelere dikkat etmeli, dondurma yapmadaki püf noktalar