Ramazanda Alınması Gereken Besinler ve Stresle Baş Etmenin Yolları

Ramazan ayının yaklaşması ile her sene olduğu gibi bu sene de hepimizin aklında nasıl beslenmeliyim, bu sıcağa nasıl dayanacağım, acaba kilo alır mıyım – verir miyim gibi sorular var.Ramazan ayının yaklaşması ile her sene olduğu gibi bu sene de hepimizin aklında nasıl beslenmeliyim, bu sıcağa nasıl dayanacağım, acaba kilo alır mıyım – verir miyim gibi sorular var. Ramazan ayında diğer aylardan farklı olarak uzun açlık, öğün sıklığında azalma, fazla hareketsiz kalma, bir anda yüksek kalori alımı gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Her sene bir ay süren sorunlar öncelikle metabolizma ve ruh sağlığımızı önemli ölçüde etkilemektedir. Uzmanlar ramazan ayını rahat geçirmemiz için tahıllı yiyecekler yememizi, en az iki litre su içilmesini, kızartılmış ve dondurulmuş gıdalardan uzak durulmasını öneriyor. Bunların yanında bir anda yüksek kalori alımına dikkat çeken uzmanlar, hormonların hızlı salgılanmasını engellemek amacıyla azar azar, iyi çiğneyerek, sık aralıklarla yememizi öneriyor.

Ramazan ayının bu yıl yaz aylarına denk gelmesi ve oruç süresinin uzaması nedeniyle insanlar üzerinde olumsuzluklara neden olmaktadır. Bu olumsuzlukların başını stres çekmektedir. Bu stresi aldığımız besinlerle engellememiz az da olsa mümkün. Bunu ramazan ayı boyunca;

- Normal domates yerine çeri domates kullanarak,
- Endişelerimizi azaltmak için roka,
- Marul gibi yeşil besinleri soframızda sıkça yer almasını sağlayarak,
- Kan basıncımızı düzenlememiz için kırmızı soğan tercih ederek,
- Omega 3 yağ asidini içinde bol bulunduran somon ve tuna gibi et ürünlerini tercih ederek,
- C vitaminini içinde bol bulunduran posalı meyveler tercih ederek,
- Bünyesinde magnezyum ve tekli doymamış yağ asitleri bulunduran badem ve fındığı diğer kuruyemişlere oranla daha fazla tercih ederek kolaylıkla yapabiliriz.

Ramazan ayında Soframızda Bulunması Gereken 10 Besin

1. Pancar: Salatamızda olmazsa olmaz besinlerdendir. Antioksidan kapasitesinin yüksek olması metabolizmamıza fayda sağlayacaktır.
2. Semizotu: Omega 3 açısından en zengin sebze olma özelliğini taşıyan semizotu, kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatacaktır.
3. Tarçın: Kan şekeri dengesini koruyan tarçın aynı zamanda iştah mekanizmasını dengeleyecektir.
4. Lahana: Kalorisi düşük olmasına rağmen zengin bir besleyicilik özelliği olan lahananın sofranızda mümkün olduğunca yer almasını sağlayın.
5. Yeşil Çay: Ramazan ayında yavaşlayan metabolizmanıza destek olmak amacıyla yeşil çay içmeye özen gösteriniz.
6. Kuru Erik: Neoklorojenik ve klorojenik asitlerden zengin olan kuru erik hücrelere ciddi yapısal zararlar verebilen serbest radikallerin bozulmasına yardımcı olabilmektedir.
7. Nar: Antioksidan kaynağı olarak zengin olan nar, kalbe giden kan akışını düzenlemektedir.
8. Kabak Çekirdeği: Magnezyum olarak çok zengindir. Fakat kalorisi yüksek olan kabak çekirdeği günde en fazla 1 yemek kaşığı tüketilmelidir.
9. Pazı: Retinayı koruyan lutein, zeaksantin hazinesi sayesinde göz sağlığımızı korumamızda da yardımcı olmaktadır.
10. Avakado: Türk mutfağında fazla olmamasına rağmen salata ve çorbalarınıza eşsiz bir lezzet katacaktır.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER stres, ramazan, besinler, sağlık, ramazanda sağlıklı beslenme, ramazanda ne yemeliyim, sağlıklı beslenme, ramazanda yenmesi gerekenler, ramazan sofraları