O İtalya'nın Vazgeçilmez Tatlısı ''Tiramisu''

Lezzetli olduğu kadar gizemli, ayrıca afrodizyak olma özelliği taşıyan İtalyan tatlısı tiramisu ile ilgili birçok efsane vardır. Şimdi bu güzel tatlının hem hikayesini hem de tarifini sizlerle büyük bir keyifle paylaşıyoruz..En yaygın hikayeye göre, tiramisu ilk kez 17'nci yüzyılın sonlarında yapılmaya başlanmıştır. Bu tatlı, Toscana Dükü III. Cosimo De Medici'nin birkaç günlüğüne taşınmaya karar verdiği Siena şehrinde doğar. Sienalı pastacılar dükün onuruna, asaleti temsil eden özellikler taşıyan bir tatlı hazırlamayı kararlaştırırlar.

Bu, içinde basit ama lezzetli malzemeler bulunan, asiller hayatın tatlarını çok sevdiğinden aynı zamanda gösterişli ve afrodizyak bir tatlı olmalıdır. Böylece o zamanlar dükün onuruna yapıldığından "dükün tatlısı" adı verilen ve şimdi tiramisu denilen tatlı ortaya çıkar. Dük, Sienalı pastacıların el becerilerine ve tatlının lezzetine hayran kalınca, tarifi Floransa'ya götürür. Böylece "dükün tatlısı" iyice ünlenir, hatta şöhreti Toscana sınırlarını aşıp Venedik'e, oradan da tüm İtalya'ya yayılır. Asırlar geçtikçe de oradan tüm dünyaya...

Efsaneye göre, baştan çıkarıcı özelliklere sahip olduğu ortaya çıkınca, bu tatlı saraylıların en çok tercih ettikleri tatlı olur ve her romantik buluşma öncesi bol miktarlarda tüketilmeye başlanır.

Sonra "dükün tatlısı" isim değiştirir ve herkes tarafınan bilinen "tiramisu" adını alır... Ayrıca bu İtalyanca kelimenin Türkçesi de "Beni kaldır" demek. Bu da size küçük bir dipnot.. Şimdi bu muhteşem tatlının tarifine geçebiliriz. Karşınızda İtalya'nın vazgeçilmez tatlısı "Tiramisu"  

Tiramisu malzemeleri
2 çorba kaşığı neskafe
2 çorba kaşığı toz şeker
1 hazır kakaolu pasta altı
1 çay fincanı sıcak su

Krema malzemeleri;
Yarım litre süt
1 adet yumurta
3 kahve fincanı toz şeker
3 kahve fincanı un
1 paket labne peyniri

Nescafe ve şekeri bir fincan içinde sıcak su ile karıştırın. Hazır keki enlemesine iki parçaya ayırın. kekin iki parçasını da hazırladığınız nescafeli karışımla ıslatın.
Un, şeker, süt ve yumurtayı karıştırın. Koyulaşıncaya kadar karıştırarak pişirin. Ocağı kapattıktan sonra labne peynirini ekleyin ve telle çırparak pütürsüz olmasını sağlayın.
Hazırladığınız kremanın yarısını ılıkken, kek parçalarından birinin üzerine sürün. Kekin diğer yarısını üzerine kapatın. Kalan kremayı sürün. Kahve ile süsledikten sonra soğuması için bekletin. Afiyet olsun.

 

Hikaye kaynak : www.milliyet.com.tr

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER tiramisu, tiramisu tarifi, tiramisu hakkında, tiramisu nerenin tatlısı, tiramisu nasıl yapılır