O, Hayatınızın 'Tuzu Biberi'

Nehir Sipahi Kayadelen, Ayhan Güner ve Cennet Güner ortaklığında İzmir'de 5 noktada hizmet veren Tuzu Biberi Yemek ve Kahvaltı Evi, kalite ve lezzetinden ödün vermeden emin adımlarla büyüyor.Bostanlı, Bornova, Mavişehir, Çeşme ve Bayraklı Merkez mutfak şubelerinde zengin mönüsünü İzmirliler'in beğenisine sunan Tuzu Biberi, Ege mutfağı ağırlıklı olmak üzere, Akdeniz ve Karadeniz mutfağının lezzetlerini bünyesinde bulunduruyor.

Kahvaltı dışında, her gün 30 çeşit zeytinyağlı ve et yemeklerini İzmirliler ile buluşturan Tuzu Biberi, kısa sürede yakaladığı başarıyla adından söz ettiriyor.

Tuzu Biberi’nin ortaklarından Nehir Sipahi Kayadelen ile Tuzu Biberi’nin sektördeki keyifli ve bir o kadar da hızlı gelişen macerasını ve geleceğe ilişkin hedeflerini konuştuk;


Tuzu Biberi projesi nasıl doğdu?

Uzun yıllar özel sektörde halkla ilişkiler alanında çalıştıktan sonra özel ilgi alanım olan gıda sektörüne geçiş yaptım. Mutfağı ve yemek yapmayı çok seviyorum. Yeni lezzetler denemeyi, yeni tarifler keşfetmeyi sevdiğim için sevdiğim işi yapmaya karar verdim. 2008 yılında başta O Cafe olarak hizmet vermekte olan Tuzu Biberi'ni, şu an ortaklarım Ayhan Güner ve Cennet Güner ile birlikte işletiyoruz. Tuzu Biberi ilk zamanlarda sadece kahvaltı hizmeti vermekteydi. Fakat açıldıktan birkaç ay sonra lezzet yolculuğumuza zeytinyağlı sıcak ve soğuk yemekleri müşterilerimizen beğenisine sunmaya başlayarak devam ettik.


Kısa sürede yeni şubeler ve hızlı bir büyüme süreci yaşadınız. Tüm şubelerde aynı lezzette ve kalitede yemekler ve ürünler sunmayı nasıl başarıyorsunuz?

Bayraklı Merkez Mutfak'tan tüm şubelere tek noktadan servis yapıyoruz. Bütün sıcak ve zeytinyağlı yemeklerin şubelere dağıtımı her gün düzenli olarak gerçekleştiriliyor. Ayrıca şubelerimizin tüm yiyecek ve ihtiyaç tedariğini yine Merkez Mutfak'tan sağlıyoruz.


Biraz da Tuzu Biberi’nin zengin mutfağından bahseder misiniz? Yemeklerde hangi yöre ve bölgeleri tercih ediyorsunuz?

Kahvaltıda Ege'yi tercih ediyoruz. Bununla birlikte ortaklarımızdan Ayhan Güner de Karadenizli. Onun sayesinde Karadeniz'in özel tatlarını da tanıma fırsatı bulduk. Karadeniz'in özel tatlarından muhlama da, kahvaltılarda en çok tercih edilen yiyeceklerimizden. Bilinen lezzetlerin dışında, Tuzu Biberi'ne özgü “Cinayet Sebebi” adındaki tostumuz da favorilerimiz arasında.

Cinayet Sebebi mi? O kadar iddialı ve tehlikeli bir tost herhalde…


Ortaklarımızdan Ayhan beyin kardeşi, Hamdi bey burada çalışırken bir müşterimiz kendisinden özel bir lezzet istemiş. Hamdi Bey de mutfağa girip, tostun içine sucuk, salam, tulum peyniri, domates, turşu, közlenmiş yeşil biber ile en üstüne de erimiş kaşar peyniri ve bol rokayla hazırlanmış tostu müşteriye servis etmiş. Müşteri ilk parçadan sonra, “İnanamıyorum Hamdiciğim, tostun tadı harika. Resmen cinayet sebebi, ben bu tostu kimseyle paylaşmam, cinayet çıkar” demiş. Hamdi Bey de özenle hazırlanan bu tostun adını “Cinayet Sebebi” koymuş.

Zeytinyağlı mönünüzün çok meşhur olduğunu biliyoruz…


Kayda aldığımız 58 adet zeytinyağlı çeşidimiz var. Çeşitlerimiz mevsime göre değişiyor. Ege, İzmir ve Girit otlarının ağırlıklı olarak yer aldığı, mevsim sebzesine göre zeytinyağlı yemekler ve mezeler hazırlıyoruz. Soğuk ve sıcak zeytinyağlı yemekler ile mezelerin dışında her gün mutlaka Ege ve Türk mutfağına özgü et, tavuk ve köfteden oluşan et yemekleri de mönümüzde bulunuyor.

Özel lezzetlerinizden bahseder misiniz?

Soğuk zeytinyağlı tezgahımızda her gün 30 çeşit zeytinyağlı yemek yer alıyor. Kabak sıyırmasından, bamyaya, çanak enginarından, enginar dolmasına, yaprak sarmadan mücver dolmasına, cevizli süzme yoğurtlu mezeden patlıcan çığırtmaya, bakla çeşitlerinden patlıcan çığırtmaya kadar. Çeşitlerimiz azalmıyor ama artıyor. Zeytinyağlılardan kabak sıyırma en beğenilen yemeklerimizden. Kabaklar çiğken, çekirdeğine kadar sıyrılıyor, ince ince kıyılmış bir demet taze soğan ve bir demet dereotunu zeytinyağı tuz şeker 2 adet limon ve bir tutam pirinci karıştırarak kendi suyunda 15 dakika kavuruyorsunuz. Önemli olan eritmeden pişirmek. Et yemeklerimizden de Çökertme Kebabımız meşhurdur.

Peki sizin mutfakla aranız nasıl? Tuzu Biberi'nde mutfakta bulunuyor musunuz?

Elbette. Mutfakta, yemeğin yapım aşamasından sunumuna kadar ben ve ortaklarım bizzat ilgileniyoruz. Yemeğin hazırlanma anından itibaren, tadına, rengine ve sunumuna özen gösteriyoruz. Bununla birlikte bir gıda mühendisi çalışanımız var ve İSO 22000 belgemizi de aldık. Yemekler o tüzük kapsamında hazırlanıyor.Bununla birlikte, Tuzu Biberi'nin marka tescilini de aldık. Bundan sonra Tuzu Biberi bir marka olarak anılacak. Sloganımız da “Hayatın Tuzu Biberi”

Tuzu Biberi kahvaltısı da çok doyurucu ve lezzetli…

Türkiye'nin önde gelen markalarıyla çalışıyoruz. Bununla birlikte balımız Marmaris'ten geliyor. Reçellerimiz özel olarak Tire'de yapılıyor ve zeytinyağını da Ayvalık'tan tedarik ediyoruz. Ailelerin çocuklarıyla birlikte güven ve huzurla yiyeceği ürünler.

Franchising sistemiyle büyüdüğünüzü biliyoruz, gelecekle ilgili planlarınızı öğrenebilir miyiz?


Tuzu Biberi'nin hedefi İzmir'de büyümek. Malum gıda hassas bir iş, ürünlerimiz İzmir dışına çıkamayacağı için İzmir'de büyümeyi amaçlıyoruz. Alsancak, Göztepe, Bornova'da üniversite yakınlarında ve Karşıyaka'da şubeler açmayı planlıyoruz. Bununla birlikte Tuzu Biberi'nin bir diğer hedefi de marinalarda yer almak.  


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER tuzu biberi, izmir, tire reçeli, ayvalık zeytinyağı, çökertme kebabı, kabak sıyırma, patlıcan çığırtmaya, Ege otları, İzmir otları, Girit otları, tuzu biberi tostu, tuzu biberinin meşhur tostu, meşhur cinayet sebebi tostu, Ayhan Güner, Bayraklı Merkez Mutfak, Cennet Güner, Nehir Sipahi Kayadelen, Bostanlı tuzu biberi, Bornova tuzu biberi, Mavişehir tuzu biberi, Çeşme tuzu biberi, Bayraklı tuzu biberi, Tuzu Biberi Yemek ve Kahvaltı Evi, izmir kahvaltı evi