Mutlaka Tatmanız Gereken Geleneksel İçecekler

Tatmadan bilemeyeceğiniz, leziz ve birbirinden farklı dünyaca ünlü bu geleneksel içecekleri yolunuz düşerse mutlaka içmenizi öneriyoruz. Chicha (Peru)

Yüzlerce çeşit mısıra ev sahipliği yapan Peru’nun ev yapımı mısır birası. Peru’nun küçük köylerinde kapısına süpürge sopası ve ucuna kırmızı poşet asmış evler görürseniz anlayın ki kapıyı çalıp burada Chicha içebilirsiniz.

Club-Mate (Almanya)

Ajantin, Bolivya, Peru, Şili gibi ülkelerde çokça içilen mate çayının soğuk halinin Berlin’in en popüler içkisi hatta gece hayatı kültürünün önemli parçası olduğunu duyan Güney Amerikalılar şaşkın. Kafein gibi uyandırıcı etkisi olan bu ‘soğuk çay’ gece kulüplerinde şöyle tüketiliyor: Barmenden club-mate istiyorsunuz. Size verdiği şişeyi açıp tercihinize göre votka veya cine yer açacak kadar içiyorsunuz sonra barmen üzerini alkolle dolduruyor.

Fernet-Kola (Arjantin)

Baharatlı, sindirime yardımcı damıtılmış bir içki olan Fernet, Arjantin’de çok popüler ve en çok kola ile tüketiliyor.

Glühwein (Avusturya, Almanya, İsviçre)

Özellikle kışın ve hatta Noel’de çokça tüketilen bol baharatlı ve sıcak şarap.

Inca Kola (Peru)

Kolanın orijinal ham maddesi olan koko yaprağının, şişesinin şekline ilham olan koko çekirdeğinin Peru’dan ve markanın kırmızı beyaz renklerinin Peru bayrağından geldiğini biliyor muydunuz? kolanın Peru’daki popülaritesinin önüne geçemediği için satın aldığı gazoz benzeri limonlu içeceğe: Denk gelirseniz Inca Kola’yı mutlaka denemelisiniz, leziz!

Melvin veya Melon con Vino (Şili)

Kavunun tepesi kesilip içine beyaz şarap, çilek parçaları ve bazen nane yaprakları atılarak hazırlanan ve kavun bardak gibi kullanılarak içilen leziz mi leziz yay kokteyli.

Pimm’s (İngiltere)

Yaz aylarında gri İngiltere semalarında güneş çıktı mı yapılacak en güzel aktivite en yakın pub’a gidip bir sürahi Pimm’s sipariş etmek. Pimm’s likörü, gazoz, nane yaprakları, çilek ve salatalıkla hazırlanıyor.

Pisco Sour (Peru, Şili)

Şili ile Peru arasında “en çok bizim” tartışmasına sebep olan Pisco; liköre misket limonu suyu, şurup ve bölgesine göre yumurta akı eklenmesiyle hazırlanan akıllara zarar kokteyl.

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Mutlaka tadılması gereken içecekler, dünyanın en iyi içecekleri, dünyanın en çok içilen içecekleri, magazin izmir