Kırım'dan Gelip İzmir'e Yerleşen Muhteşem Tat 'Çiğbörek'

Çiğ börek, kıyma, soğan ve baharat karışımının açılmış yufkaya konulup yağda kızartılmasıyla yapılan geleneksel bir Kırım Tatar yemeğidir.Çiğbörek, Kırım Tatarları arasında; Şırbörek, Şuberek, Çiberek, Çuberek, Çiborek şeklinde de adlandırılır. Bu börek Çiğ Köfte gibi çiğ et ihtiva etmez, ancak et böreğe pişirilmeden konur.

1500 yıllık tarihi olan Çiğbörek Orta Asya’dan göçen atalarımızın en çok sevdiği yemektir. Çiğbörek Anadolu’da hatta Avrupa’da yapılsa da bu yemeği en çok sahiplenenler Kırım Tatarlarıdır. Avrupa’da yapanlar da Kırım Tatarlarıdır. 

Öyle ya da ...böyle en eski Türk yemeklerinden biri olan Çiğbörek çok hassas dengelere sahip bir yemektir.
İyi bir Çibörek yapmak için hamurunun ne çok ince ne de kalın olmaması gerekir. İçini hazırlarken kıyma, soğan, tuz, karabiber ve su dengesine dikkat edilmeli. Çiğböreği kızgın yağa attığınız zaman kıymanın içindeki su buharlaşır ve kıymayı bu buhar pişirir. Siz tavadan alsanız bile kıyma buharla pişmeye devam eder işte bütün lezzeti veren de budur. Hamurunda yumurta olduğu fakat maya olmadığı için de yağ hamurun dışında kalır ve düşünülenin aksine diğer kızartmalar gibi ağır olmaz, yağı içine çekmez. 

Malzemeler;

1 kg un
1 yumurta
2 tatlı kaşığı tuz
Alabildiği kadar su
Çok katı olmayan normal bir hamur yapılır.

Börek içi için;
500 gr orta yağlı kıyma
1 kuru soğan
2 çay kaşığı tuz
1 çay kaşığı pul biber
1 çay kaşığı ucuyla kara biber
Biraz kıyılmış maydanoz

Yapılışı;
Derin bir kapta un-yumurta-tuz-su karıştırılır. Normal hamur haline getirilir. Yarım saat dinlendirilir.
Küçük bezeler alınarak servis tabağı büyüklüğünde börek hamuru açılır. Açılan hamura hazırlanan iç kıyma sürülerek hamur kapatılıp ay şeklinde kesilir. Kızgın ay çiçek yağında kızartılıp servis yapılır.

Hiç tatmayanlara, merak edenlere ya da bu tatdan vazgeçemeyenlere İzmir'de de yılın en iyi börekçisi ödülünü almış "Kırım Çiğbörek Evi" ni tavsiye eder ve bir an önce bu lezzetle tanışmalarını şiddetle öneririz. Bizden söylemesi! 

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER çiğ börek hakkında, çiğ börek nasıl yapılır, çiğ börek hakkında bilinmeyenler, çiğ börek kültürü, çiğ börek nerden gelmiştir, çiğ börek yapılışı, çiğ börek nedir, çiğ börek en iyi nerede yenir, çiğ börek neyden yapılır, çiğ börek ne demektir, tatar böreği, tatar böreği nedir, kırımlıların yemekleri, tatar böreği nasıl yapılır, tatar böreği nerede yenir