Kahve İçtiğiniz Saatlere Dikkat Edin!

Sabah saat 8 sıralarında içildiğinde 'bağımlılık' yapıyor, 09:30'dan sonra içildiğinde ise 'uyarıcı' etkisi oluyor.Washington Üniversitesi’nden sinirbilimci Steven Miller’a göre kahve içmek için en uygun saat dilimi 09.30 ile 11.30 arası. Bu zaman aralığında kafeinin maksimum etkisi olduğunu belirten Miller, kafeinin, alındıktan sonra ‘uyanmayı’ harekete geçiren ve enerjinin serbest bırakılmasını sağlayan kortizol adlı birhormonla etkileşime girdiğini söylüyor.

Miller, bu hormonun seviyesinin uyandıktan hemen sonra yükseldiğini; en üst düzeye saat 08.00-09.00’daulaştığını ve daha sonra hormonun seviyesinin azaldığını vurguluyor.

Kahvenin genellikle saat 08.00’de içildiğini ancak bu saatte kandaki kortizolün maksimum seviyedeolduğunu; bu nedenle saat 08.00’de içilen kafeinin uyuşturucu etkisi olabileceğini ve bağımlığa yol açabileceğini belirten Miller, bir ürünü vücudun ihtiyaç duyduğu zamanda almak gerektiğini de sözlerine ekliyor.

Bilim insanları, kafein alımının günde 400 mg geçmemesini, gebelerin günde en fazla 200 mg kafein tüketmesini öneriyor.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER kahvenin yararları, kahve nedir, kahve neden içilir, kahve neye iyi gelir, uykuyu açmak için ne yapmalı, kahve uyku açarmı, kahve bağımlılık yaparmı, bağımlılık yapan içecekler, kafein nedir, kafein hangi ürünlerde bulunur, kafeinin etkisi nedir, washington üniversitesi araştırmaları, steven miller, kahve içtiğiniz saatlere dikkat edin