Hastalıklara Dikkat, Tarhana Çorbası İçilir Sıcak Sıcak!

Ege Bölgesi'nin her derde deva çorbası Tarhana, İzmir'in de vazgeçilmezleri arasında. Peki Tarhana çorbasının tarihi nedir? İçerisinde neler vardır? ve Yapımı nasıldır? İşte vitamin deposu Tarhana hakkında her şey...Tarhana çorbası, sabah kahvaltıları dahil her öğün yenebilir. Kökeni Orta Asyadan gelen Türklere dayandığı söylense de Tarhana kelimesi Farsçadır. Her türlü yiyeceği kurutarak saklamaya çalışmışlar ve yoğurdun saklanması için de Tarhana çorbasını bulmuşlardır. Önemli bölümü yoğurttan oluşan Tarhana çorbası besleyici olduğu kadar kuru toz şeklinde olduğu için uzun süre saklanabilir. Türkiye'de Tarhana çorbasının birçok türünü bulabilirsiniz. Türkiye'de Uşak , Denizli, Kahramanmaraş, İzmir  ve Beypazarı'nda ünlüdür.

Tarhana Nasıl Yapılır?

Yörelere göre değişmekle birlikte genellikle şu şekilde yapılır. Yoğurt, nane, un, kırmızı biber, yeşil biber, istenirse soğan iyice kıyılıp parçalanarak karıştırılır. Ovularak hamur haline getirilen harç, bir kap içinde üstü bir bezle örtülerek mayalanması ve kabarması için en az bir hafta bekletilir. Bekleme süresi tarhananın türünü belirler. Görece daha uzun süre mayalanmaya bırakılan tarhana ekşi tarhana olur, daha az bekletilerek kurumaya alınan (işleme sokulan) tarhana tatlı tarhana olur. Mayalanan harç, parçalar halinde bir yörük dokuması ya da bez üzerine dizilir ve açık havada, gölgelik bir yerde kuruması beklenir. Kuruyunca da elle ovulup toz haline getirilerek, bazı yörelerde ise daha büyük parçalar ya da simit halinde kurutularak saklanır.

Türkiye'nin batı bölgelerinde, özellikle Rumeli geleneğinde tarhana çorbası, kese yoğurdu, un, domates, kuru soğan ve mutlaka tarhana otu, tuz, istenildiği kadar acı biber kullanılarak hazırlanır, başkaca katkı malzemesi kullanılmaz.

Tarhana Çorbası Nasıl Yapılır?

Malzemeler (6 kişilik):

- 2 küçük çay bardağı kuru ev tarhanası
- 3 diş sarımsak rendesi
- 1 tatlı kaşığı domates salçası
- 1 tatlı kaşığı biber salçası
- 8 su bardağı soğuk su
- 2 yemek kaşığı dolusu tereyağ
- Tuz, kırmızı toz biber

Tereyağını tencereye koyun. Eridikten sonra, içine sarımsak ve salçayı ekleyin, biraz kavurun. 8 su bardağı soğuk suyu ve tarhanayı ekleyerek, sürekli karıştırarak pişirin. Fokurdamaya başladıktan sonra, 10 dakika daha kısık ateşte pişirip, altını kapatın. Tarhana çorbasının kıvamı süzme mercimek çorbasının kıvamında olmalı. Ne çok sulu, ne de çok koyu. Şimdiden muhteşem tat için sizlere afiyet olsun! 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER tarhana çorbası hakkında, tarhana çorbası nasıl yapılır, tarhana nasıl yapılır, tarhana tarihi, tarhana yapmak için gerekli malzemeler, tarhana çorbası hangi yöreye aittir, tarhana çorbası nasıl hazırlanır, en güzel çorba çeşitleri, kış çorbaları, izmir çorbaları, izmire özgü çorbalar