Günde İki Fincan Türk Kahvesi Her Derde Deva

Günde iki fincan kahvenin kolon kanseri ve kalın bağırsak kanseri riskini yüzde 25, safra kesesinde taş riskini yüze 45 azalttığını gösteriyor.Kahvenin içerdiği kafein maddesi, sinir sistemini uyarıp zihinsel aktiviteyi güçlendirir. Uyuşukluğu giderip enerji verir ve uyanık kalmayı sağlar. Yapılan araştırmalar günde 6 fincan kahve içen 55 yaşındaki bir kişinin düşünme potansiyelinin içmeyenlere oranla 6 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Ayrıca kahve içenlerde içmeyenlere nazaran daha az diş çürüğünün olması, bir başka dikkat çekici araştırma sonucu.

Kahve içtikten sonra organizmada ani değişiklikler oluyor. Tüm vücut ani bir enerji akımı ile doluyor. Bu enerji çocuklarda 3, yetişkinlerde ise 5 - 7 saat sonra azalmaya başlıyor. Tüm bu olumlu yönlerine rağmen kahveyi çok fazla tüketmemekte fayda var. Çünkü aşırı kahve tüketimi sürekli bir uykusuzluğa ve mide rahatsızlıklarına neden oluyor. Ayrıca aşırı tüketim yüksek tansiyona da sebep olabilir.

Kahvenin selülit yapmak bir yana, vücuda daha fazla hareket kazandırarak, metabolizmanın yağ yakmasına katkı sağladığı saptanmıştır.
Kahvenin ayrıca depresyon ve alkolizm tedavisine iyi geldiği biliniyor.

Kahve yemek üzerine içildiğinde, sindirimi kolaylaştırır. Bu yönüyle şekerli içmemek kaydıyla kilo almayı ve mide ekşimelerini önler. Asıl yararı hayali genişletir, hafızaya güç verir, hareket sağlar ve gevşekliği giderir. Kahvenin düşünceye açıklık getirdiği bir gerçektir. Şairler şiirlerini yazarken, yazarlar makalelerini hazırlarken, ressamlar tablolarını yaparken, kahve fincanları en yakın ve sempatik destekçileri olmuştur.

Ünlü şair Eşref'in, hicviye yazmadan önce, iki çay dolusu kahve içtiği söylenir. Türk kahvesinin ayrıcalığını belirleyen noktaları özetlersek ; Türk kahvesi (dozunda içildiği takdirde) sağlığı tehtit etmez. Teskin edici ve dinlendirici özelliği vardır. Bir fincan kahvedeki 50 mg. kafein hemen vücuttan atılır. Bu bakımdan Türk kahvesi fincanı ideal ölçülere sahiptir. Bir fincandan fazla içildiğinde zihin açıcı, uyarıcı, enerji verici özelliği ön plâna çıkar. 

Kısaca kararında yani günde 2 fincan içilen Türk kahvesi hem sağlığa hem dost sohbetlerine fazlasıyla faydalıdır. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER türk kahvesi hakkında, günde 2 fincan türk kahvesi, kahve nasıl içilir, türk kahvesi ne zaman içilmelidir, türk kahvesi nasıl içilir, türk kahvesinin yararları, türk kahvesi kaç fincan içmeli, her gün türk kahvesi içmek sağlığa yararlı, türk kahvesi nelere iyi gelir, türk kahvesi hangi hastalıklara iyi gelir, türk kahvesinin etkileri nelerdir