Girit'ten Gelen Muhteşem Tat 'Şevketibostan'

Son dönemlerde yaşanan grip salgını ve kışın getirdiği direnç düşüklüğüne iyi gelen, yılda bir kez dahi olsa tüketilmesi gereken bu muazzam tat Şevketibostan nasıl yapılır şimdi Magazin İzmir'de sizlerle...Ege Bölgesinde sıklıkla tüketilen yabani bitkilerden olan Şevketibostan Girit mutfağında ve Girit'ten batı Anadoluya göç eden Girit Türkleri tarafından kemikli kuzu etiyle pişirilerek (şevketibostan yemeği) ya da haşlama salata (şevketibostan salatası) olarak tüketilir. Girit'in dağ köylerinde bundan farklı olarak hâlâ arapsaçıyla veya enginarla birlikte de pişirilmektedir.

Şevketibostanda en çok dikkat edilmesi gereken şey öncelikle ayıklamasıdır. Öyle diğer sebzeleri ayıklar gibi olmaz. Marifeti de burdadır.

Önce yıkayıp üzerindeki yaprakların kartlarını almanız gerekli. Akabinde körpe kısımlar el ile sıyrılarak temizlenir. Akabinde çubuklar da parmak parmak doğranarak limonlu suda çok hafif haşlanır.

Küçük küçük doğranmış kuzu eti de iyice haşlandıktan sonra tencereye bir miktar yağ konularak ince diş doğranmış soğanlar kavrulur ve etler süzülerek üzerine konur.

Biraz kavrulduktan sonra şevketibostanlar ilave edilir. Akabinde hoş bir kokuya sahip olması için üzerine bir tatlı kaşığı un serpilir. Bir iki döndürdükten sonra da üzeri kapatılacak şekilde su ilave edilir.

İndirilmesine yakın, silme bir yemek kaşığı un limon suyu ile sulandırılır ve tencereye dökülür. Ağzı kapatılarak kısık ateşte pişirilir. Artık vitamin deposu Şevketibostanlar afiyetle yenmeye hazır!

Magazinizmir.com'un özel yazısıdır. Tüm hakları saklıdır. Başka yerlerde izinsiz kullanılamaz.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER şevketibostan nedir, şevketibostan nasıl ayıklanır, şevketibostan nasıl yenir, şevketibostan nerede üretilir, şevketibostan nerenin yemeğidir, şevketibostan hakkında, şevketibostan nasıl yapılır, şevketibostan neye iyi gelir, şevketibostan tarihçesi, şevketibostan yemeği, şevketibostan salatası, girit yemekleri, ege yöreyi yemekleri, egeye özgü yemekler