Dillere Destan Tatlı ''İrmik Helvası''

Türkiye'de ve pek çok Orta Doğu ülkesinde yaygın bir tatlı olan helvanın da bir çok çeşidi vardır aslında. Türk mutfağında ise özellikle un helvası ve irmik helvası yaygındır.Türkiye gelenek ve göreneklerine göre doğumlarda, ölümlerde, askere giderken, hac dönüşünde, okula başlayan çocuklar için, yeni bir eve sahip olunca, okul bitince, yağmur dualarında, kuzunun sütten kesilme günü olan "yoğurt bayramı"nda, "çiğdem düğünü"nde (ilk çiğdemin görüldüğü gün) Osmanlı evlerinde kesinlikle çeşitli helvalardan biri yapılır ve eşe dosta dağıtılırdı.

Farklı kültürlerde farklı çeşitlerine rastlamak mümkündür. Balkanlar ve Orta Doğu'da tahinle yapılanların yanı sıra Hindistan ve Bangladeş'te bezelye ve havuçtan mamul koyu kıvamlı bir akıcı tatlı olarak da yapılmaktadır.

İslam dininde de 3 Aylar diye bilinen (Hicrî Recep, Şaban, Ramazan) aylarının ilk gününde ev helvası yapılarak küçük kaseler içerisine konularak kapı atlamadan her komşuya dağıtılır.

Türklerin vazgeçemediği ve damaklarda mucize tatlar bırakan bu güzel tatlımız İrmik Helvası ile ilgili de size güzel bir tarif vermek istedik. İşte karşınızda dillere destan İrmik Helvası... 

Malzemeler;

2 su bardağı irmik
Yarım bardak tereyağı
1 bardak süt
1 bardak su
1 bardak şeker
1 avuç fıstık ve 1 paker vanilya

Hazırlanışı; 

İrmik, yağ ve fıstık üçlüsünü tencereye koyup kızarıncaya kadar yaklaşık yarım saat bir süreyle kavuruyoruz.  Bu işlem devam ederken başka küçük bir tencereye bir bardak şeker ve vanilyayı soğuk süt ve su karışımı içerisinde eriyinceye kadar kaynatıyoruz.

İrmik kavrulduktan sonra hazırladığımız karışımı irmiğin içine döküyoruz. Bütün bu karışımlar kaynayıncaya kadar karıştırıyoruz. Karışım yavaş yavaş kabarmaya başlayınca ocağın altını kapatıp ve soğuması için beklemeye alıyoruz.  Beklemeye aldıktan bir süre sonra irmik suyun çekecektir ve o sırada biraz şekeri üzerine döküyoruz ve yine karıştırıyoruz.

Yaklaşık 5 dakika kadar dinlenmeye aldıktan sonra bir kase yardımıyla tabaklara koyacağımız tatlımızın üzerini de tarçın ile süsleyerek servis yapıyoruz. Karşınızda mis kokulu İrmik Helvası afiyetle yenmeye hazır! 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER irmik helvası, irmik helvası hakkında, irmik helvası nasıl yapılır, irmik helvası tarihi, helva, helva tarifi, helva hakkında