Bugün İzmir'in Hangi Özel Tadını Yesem?

Giritlilerin çok sevdiği ve yaptığı Papaz Yahnisi diğer bir adıyla İzmirlilerin Soğan Yahnisi dediği bu özel yemek bugünün bizce favorisi. Pamuk gibi pişmiş etlerle birleşen o muazzam minik arpacık soğanların birleştiği mükemmel tat şimdi sizlerle...Malzemeler:
1 kg kuşbaşı dana eti
1 kg arpacık soğan
2 adet patates
2 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı domates salçası
1 yemek kaşığı biber salçası
1 çay kaşığı kimyon
1 çay kaşığı karabiber

Yapılışı:
Etler düdüklü tencereye alınır ve üzerini geçmeyecek kadar su eklenerip kapağı kapatılarak yaklaşık 15 dakika pişirilir. Arpacık soğanların kabukları soyulur. Pişen etler tencereden alınır, suyu ayrılır. Düdüklü tencereye 2 yemek kaşığı zeytinyağı konur. Üzerine domates ve biber salçası eklenerek kokusu çıkana kadar kavrulur. Üzerine arpacık soğanlar, karabiber, kimyon ve etler eklenir ve karıştırılır. Etin suyu yemeğe ilave edilir ve 1 tatlı kaşığı tuz da konarak biraz daha pişirilir.2 adet patatesin kabukları soyulur ve iri küpler halinde doğranır. Sudan geçirilen patateslerin fazla suyu kağıt havlu ile alındıktan sonra, kızgın yağda kızartılır. Patatesler kızarana kadar biraz daha pişmeye bırakılan yemeğin içine patatesler de eklenir ve yaklaşık 5 dakika daha düdüklü tencerenin kapağı açık olarak pişirilir.

Papaz Yahnisi servise hazırdır.
 

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER papaz yahnisi nasıl yapılır, papaz yahnisi nedir, izmirin tatları, izmire özel yemekler, izmir yemekleri, izmir tatları, izmire özgü yemekler, soğan yemeği nasıl olur, arpacık soğanından yemek, izmirin ünlü yemekleri