Alaçatı Uluslararası Kaybolan Lezzetler Festivali

6-8 Haziran’da Alaçatı sokaklarında unutulan lezzetler gün ışığına çıkıyor.Festivalin amacı nedir?

Kaybolan Lezzetler Festivali’nin amacı ülkemizin köklü tarihi boyunca mutfaklarda pişirilmiş, ancak geleneklerin yeni nesillere aktarılamaması sonucu unutulmuş tüm lezzetleri yeniden gün yüzüne çıkarmak ve dünyaya tanıtmak.

Etkinlik kültür mozağini oluşturan yerel mutfakların özel bir komite tarafından yerinde incelenmesi ile başlıyor. Yörede yaşayanlardan alınan tarifler yazıya aktarılıyor. Tarifler komite tarafından uygulandıktan sonra detaylarıyla belgeleniyor. Festival bünyesinde belgelenen tüm tarifler çeşitli restoran ve sokak etkinlikleri, yarışma ve workshoplarla tanıtılıyor.

Festivalin işleyişi nasıl olacak?

Festival kapsamında her sene bir yöre seçilerek, o yöreye ait ilkbahar-yaz yemeklerinin haziran, sonbahar-kış yemeklerinin ise ekim ayında tanıtıldığı iki aşama gerçekleşecek. 2014 yılı için seçilen ilimiz İzmir. Kaybolan Lezzetler Festivali’ninyapılacağı adres ise; butik otel ve restoranlarıyla bugün gerçek bir gurme destinasyonu haline gelen Alaçatı. Türkiye’de alışılmış konseptlerin dışına çıkarak konaklama ve tadımda yakaladığı yüksek çıtayla bugün markalaşmış bir seyahat bölgesi olan Alaçatı, festivalle birlikte tanıtılarak bölgede turizmin yıl boyu süren bir hareketliliğe ulaşması sağlanacak.

Neden İzmir ve çevresi seçildi?

Festivalin ilk durağı olarak İzmir’in seçilmesinin sebebi ise İzmir’in Levanten, Musevi ve Rum kültürlerinin harmanıyla şekillenip Avrupa’daki kıyı şehirlerinin de kurulmasına öncülük etmiş çok önemli bir lokasyon olması. Şehir ayrıca Sakız Adası, Selanik ve Girit ile gerçekleşecek işbirliğiyle festivale uluslararası bir boyut kazandıracak. Göçlerle birbirini besleyen İzmir, Sakız Adası, Girit ve Selanik mekanları festival boyunca kaybolan lezzetlerle hareketlenecek. Etkinlik kapsamında ayrıca Avusturya, Almanya ve İsviçre gibi gastronomi turlarının yoğun olarak yapıldığı ülkelerde Kaybolan Lezzetler Festivali için gerçekleşen basın lansmanları, tadım etkinlikleri düzenlenecek.
Bu ülkelerden gelen basın mensupları Alaçatı’da ağırlanacak ve festival tanıtımında görev üstlenecek. Karşılıklı turizm hareketinin başlaması için bu ülkelerde gurme turları yapan seyahat acentaları ve tur operatörleri Alaçatı’ya getirilecek.

Festivale nasıl bir çalışma ile hazırlanılıyor?

Festivalin amacına ulaşabilmesi için bu kültür mozağini oluşturan mutfakları, haftanın iki günü özel bir komite ile yerinde inceliyor ve bilgileri kayıt altına alınıyor. İncelemeyi kapsamlı tutmak içinse yörenin yaşlısından ev hanımına, üreticisinden yöresel lokanta sahiplerine ve halkevlerine kadar çok yönlü bir şekilde ele alınıyor. Böylece kaybolmaya yüz tutmuş tarifler ve gelenekler birinci elden dinlenip yazıya aktarılıyor. Yazıya aktarılan tarifler de uygulandıktan sonra son halleriyle belgeleniyor. İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Milli Eğitim İl Müdürlüğü desteğiyle yapılan çalışmalar ise bu tariflerin gelecek nesillere doğru aktarılmasını amaçlıyor. Bu işe gönül veren ve meslek haline getirmek isteyen öğrenciler ile düzenlenecek projelerin yanı sıra, belgelenen tariflerin hepsi İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile birlikte kapsamlı bir kitap haline getiriliyor. Yapılan uygulamalar esnasında ve tarifler kayıt altına alınırken televizyon programları çekilecek.

Festivalin içeriği nedir?

Festival ruhunu yaşayabilmek adına, bölgenin yeme-içme kültürünü yansıtabilecek gastronominin farklı alanları alt başlık olarak seçilerek içerik zenginleştirildi ve üç güne yayılan katılımcılarla iç içe bir program oluşturuldu. Festival süresince Alaçatı’nın tüm sokaklarında unutulan lezzetler pişecek. Şeflerin katılımıyla gerçekleştirilecek workshoplarda katılımcılar kaybolan lezzetleri daha yakından tanıyacak. Ünlü konukların, gurme yazarların sohbet ve kitap imza stantları, eğlenceli tadımlar ve daha pek çok keyifli etkinlik konukları bekliyor olacak. Türkiye’nin değerli markaları ürünlerini Alaçatı’nın doğal sergi platosunda sergileme imkanı bulacak. Söyleşilerin yapıldığı sinema ve eski sokak yemekleri stantları kurulacak. Festival yemekleri hem Alaçatı içerisinde hem de yurtdışında işbirliği yapılan tüm restoranların menülerinde yer alacak. Festival akşamlarını Sakız ve Girit’ten gelen Rembetiko sanatçıları renklendirecek. Cumartesi ve Pazar akşamları konserler verilecek.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Alaçatı kaybolan lezzetler festivali, festival, çeşme, alaçatı, alaçatı festivalleri, kaybolan lezzetler, gurme, izmir, magazin izmir