32 Yıldır Tadına Doyulmayan Lezzet, 'Doy Doy'

1981 yılında Nazmi Uyum’la hayata merhaba diyen DOY DOY, şimdi eşi İclal Uyum ve oğlu Tarık Uyum ile 32 yıldır süregelen tadı devam ettiriyor. Geleneksel İngiliz Pub keyfini yaşatan mekân, bu alanda İzmir’in ilklerinden biri.İlk hamburgeri yapan ve 32 yıldır da güzeller güzeli tadı devam ettiren, herkesin kendini evinde gibi rahat ve güvende hissettiği DOY DOY’u daha detaylı tanımak için İclal Uyum ve Tarık Uyum ile birlikte tadına doyulmaz bir söyleşi gerçekleştirdik ve o günkü Dart turnuvalarını seyrettik. 

Tarık Bey, sizi biraz tanıyabilir miyiz? Mesela hangi takımı tutarsınız, hangi tür müzikleri dinlersiniz?
Tarık Uyum, 10 Ekim 1984 İzmir doğumlu, sıkı bir Beşiktaş taraftarı, 6o. Yıl Anadolu Lisesi mezunu, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde makine mühendisliği okumuş, terazi burcu ve Rock - Elektro tarzda müzik dinlemeyi seven bir İzmir’li…
Eğlenmek için de genelde bu tarz müzik yapan yerleri tercih ediyorum. Mesela, 1888 Bar, Bios ve Tımarhane gibi mekânlar en sevdiklerimin arasında.

Doy Doy hakkında biraz bilgi alabilir miyiz?
Doy Doy 12 Mart 1981 yılında Nazmi Uyum, yani babam tarafından kuruldu. İzmir’de de ilk hamburger satan yeri olarak da biliniyoruz. Yine ilk spagetti bolonezi de İzmir’de bizim tarafımızdan satışa çıkarıldı. Şimdi annemle birlikte devam ettiriyoruz. İsterseniz Doy Doy’un başlangıç hikâyesini de annem anlatsın sizlere.

Peki İclal Hanım nedir Doy Doy’un hikayesi?
Eşim, Amerika’da yaşadığı dönemlerde hamburgerci fikrini çoktan İzmir’e getirme planları yapmıştı. Doy Doy ilk olarak hamburgerci olarak açıldı zaten. Daha sonra pub oldu ve dart oyununu oynatmaya başladık. Önceden daha gözdeydi dart oynamak. Bizim arkadaşlarımız sürekli dart oynamak için gelirlerdi buraya.
2002 yıllarında eşim hayatını kaybedince, Doy Doy’u ben işletmeye başladım. Daha sonra oğlum Tarık bana yardımcı olmaya başladı. Zaman ilerledikçe oğlumla birlikte dart turnuvaları düzenlemeye başladık. Turnuvalarımızın adına da “Nazmi Uyum Dart Turnuvaları” ismini verdik.
Doy Doy’u aslında keyifli bir yemek yemek için tercih ediyor insanlar. Hatta bir arkadaşımın kızı, Doy Doy için pub görünümlü restoran olduğunu söylemişti. Bu da bizim için sevindirici bir durum. Tüm bunlarla birlikte, Doy Doy bu güzelliklerinin taçlandırıldığı ödülleri olan bir pub. Mesela 2009 yılında Hürriyet gazetesinin keyif eki için hazırladığı, Türkiye’nin en iyi 10 bira - patates ikilisi mekânı listesinde 3. olduk.

Peki İclal Hanım sohbetimize sizinle devam edelim. Hedef kitleniz nedir? Kimleri ağırlıyor Doy Doy?
Aslında Doy Doy’da hedef kitle belli. Burada bir aile ortamı var ve buraya gelen herkes birbirini tanıyor. Çünkü burası köşe pub. Kordon gibi bir manzarası yok. Buraya sohbet etmeye ve tanıdıklarıyla görüşmeye geliyor insanlar.
32 senedir var olan bir yer olduğu için de tanıdık çevresi oldukça geniş. 20 yıldır çalışan elemanlarımız var bizim. Gelen müşterilerin yaşları ise 20’den 70’e kadar...

Fiyat politikanız nedir?
Şunu belirtmek isterim ki ben evime ne alıyorsam buraya da onu alıyorum ve evimde nasıl pişiriyorsam burada da onu uyguluyorum. Fiyatlarımız emeklerimizi yok saymayan ve insanların cebini yakmayan cinsten -ki porsiyonlarımızda çok büyük. Bir porsiyonda 200 gr kıymadan köfte hazırlıyoruz.

Bu kadar fazla rakibiniz ve yeni mekânlar açmak isteyen o kadar girişimci varken, sizin başarınızın sırrı nedir?
Yeni mekân açmak isteyen girişimciler ilk olarak bizimle görüşürler. Bizde onlara istedikleri şekilde yardımcı olmaya çalışırız. Rekabet ortamına biz fazla karışmıyoruz ama rekabete de açığız. Burada aile ortamı kurduğumuz için bizim müşterimiz hep belli.

Menüleriniz neler?
Big Boy Burger, Tavuk Dolma, Et Şnitzel, Soğanlı Patates ve İco’nun Köftesi.
İco’nun Köftesi tam olarak anne köftesi. Çünkü ben onu kendi ellerimle hazırlıyorum ve kendi ellerimle sunuyorum. Sanırım talibi de bu yüzden bir hayli fazla.

Biraz da İzmir’le ilgili fikirlerinizi alsak? Sizin için ne ifade ediyor bu şehir?
İzmir benim için her şey. Medeniyet. Çok seviyorum burayı. Alsancak’ta doğdum ve burada büyüdüm. Bu şehirden başka bir yerde yaşayabilmem mümkün değil.

Peki ya sizin için Tarık Bey?
Yuva, arkadaşlar, huzur, güven... Başka bir şehirde kendimi bu denli güvende ve iyi hissetmiyorum.

Son olarak magazinizmir.com ziyaretçileine neler söylemek istersiniz?
Doy Doy restoran bizim için duygu yüklü bir mekân. Severek yapıyorum bu işi. Aslında ben mimarım, oğlum da makine mühendisi. İkimiz de kendi işimizi yapmıyoruz. Burasıyla ilgilenmekten mutlu oluyoruz. Mesela biz Pazar günleri ve yılbaşı akşamları kapalı olan bir mekânız. Herkesin kendi ailesi ile olmaya ihtiyacı olan günlerde biz de tatil yapıyoruz.
Dart keyfini şimdi de özel turnuvalara çıkardık. Ankara ve İstanbul ile turnuvalar hazırlıyoruz. Bu şekilde de hem insanlara keyifli zamanlar yaratıyor, hem de geleneğimizi devam ettiriyoruz.

Magazinizmir.com'un özel röportajıdır. Tüm hakları saklıdır. Başka yerlerde izinsiz kullanılamaz.


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER doy doy büfe, izmir mekanları, izmirin restoranları, izmir pub, izmir barları, izmirin ilk hamburgercisi, izmirin eski mekanları, izmirdeki restoranlar