Diyetisyen Beste Alimert
bestealimert@magazinizmir.com
YAZARIN YAZILARI
Sürekli kilo vermek isteyenler veya sık sık kilo alıp verenler için “diyet” kelimesi güzel şeyler çağrıştırmayabilir. Ancak sürekli diyet yapılmasının nedeni de aslında doğru yöntemi bulmadığınızdan kaynaklanır.
Tüm yaşamımız boyunca, hayatımızla ilgili tüm görevleri beynimize veriyoruz… dakikada kaç kez nefes alacağımıza, nerede susup ne konuşacağımıza, ne yiyip ne yemeyeceğimize, kimi sevip sevmeyeceğimize o karar veriyor, yarınki toplantı saatimizi, adımızı bile ona soruyoruz…
Uzun zamandır kilolarınızdan şikayetçisiniz… Diyet yapmaya karar veriyorsunuz, tüm gün çok az yemeye hazırsınız… Fakat akşamları yemeklere hayır demiyorsunuz, hatta gece kalktığınızda bile kendinizi mutfakta buluyorsunuz…Yalnız değilsiniz, siz de gece yeme sendromunu yaşıyor olabilirsiniz..
Besin alerjileri bebeklik- çocukluk döneminden ve hatta anne karnından başlayarak insan hayatını etkileyebilmektedir.
Çocukların doğru bir şekilde planlanan beslenmeleri, büyüme gelişmeleri açısından büyük önem taşır
Havalar ısınmaya başladıysa düğün sezonu da açılmış demektir. Artık bahar düğünü yapan çiftlerin sayısı da hızla artıyor. Fakat değişmeyen şey gelinin düğün heyecanı tabiî ki..
Durum bu kadar ümitsiz olmamalı. Hala kilo veremediyseniz ya da verdiğiniz kiloları geri alıyorsanız henüz sizin için doğru yönetimi belirlememişsiniz demektir..
Bahar döneminde fazla kilolardan kurtulma isteği kişileri sağlıksız yöntemlere yönlendirebiliyor. Hızlı çözümler arayanlar şok diyetler, zayıflama hapları, aşırı spor, gibi dönemsel ve sağlıksız uygulamalarla vücutlarından kas ve su kaybederek zayıflıyorlar.
Makarnanın çıkış yeri Çin mi, İtalya mı tam olarak belirlenememekle beraber, bazı kaynaklar MÖ 1700 yıllarında Çin`de makarna tüketildiği gösterirken, bazıları ise Kaşif Marco Polo`nun Çin`e yaptığı seyahat sonrasında 1292 yılında beraberinde "Spaghetti" adı verilen makarna çeşidini getirdiğini göstermektedir.
FACEBOOK İLE BAĞLAN