Yeni Yolcu Gemileri Geliyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, DTO ziyaretinde güncel konulara ilişkin sorulara yanıt verdi: “Yeni gemilerimizden ilki haftaya geliyor. Tramvayın kent için çok önemli avantajları var.Karayolları, Yeni Foça’ya yapacağımız kanal projesi için yolun kenarından bize geçiş izni vermediğinden 1.5 yıldır bekliyoruz.”İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Deniz Ticaret Odası yönetimini ziyaret etti. Meclis Başkanı Geza Dologh, Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk ve Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya gelen Başkan Kocaoğlu, İzmir denizciliğinin gelişmesi için yürüttükleri çok sayıda proje ile ilgili bilgi aktardı.

Çakmaklı, Çandarlı ve Nemrut limanlarının önemine değinen Başkan Kocaoğlu, kentin geleceği açısından İzmir Limanı’nın büyümek zorunda olduğunu hatırlattı. Başkan Kocaoğlu, “Doğu ve Güney Ege’yi taşıyacak olan liman, İzmir Limanı’dır. Kim gelirse gelsin, kim ne derse desin, İzmir Limanı büyüyerek konteyner limanı olmaya devam edecektir. Bu, kentin geleceği için çok önemlidir. Bunda da ciddi bir işbirliğine ihtiyacımız var. Yat limanları konusunda eski DLH ile mutabık kaldık. Yerlerinde bize göre, kentin geleceğine göre ufak tefek hatalar vardı. Düzelttik, mutabık kaldık. Önümüzdeki hafta yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük kompozit gemimiz İzmir’de olacak. Orta ve dış körfezde hizmet verecek daha hızlı 2 gemimiz de yapılıyor. En azından bir tanesinin bu yaz sezonuna yetişmesini arzuluyoruz. Yetişirse bu yaz orta ve dış körfezde yolcu taşıyacağız. Gerçekten İzmir tersaneciliğinde çağı yakalayan bir teknoloji, denizcilik sektörüne ve ülke ekonomisine katkı koyacak” diye konuştu. Başkan Kocaoğlu, Ege’ye mutlaka bir tersane gerektiğini hatırlatarak, gemi yapmak ve Ege ve Akdeniz’de sefer yapan gemilerin bakımı için bunun çok önemli olduğunu vurguladı.

Büyük Körfez Projesi ile ilgili yürütülen çalışmalar hakkında da bilgi veren Başkan Kocaoğlu, “Kazıcı gemimiz Ata Sanayi’nde yapıldı. Bir boru sistemi yapmamız lazım. Körfez, taşıma ile temizlenemez. Sasalı’daki 1000 dönümlük alanda geri dönüşüm tesisi kurmak istiyoruz. Körfez’den çıkacak alüvyon, kil gibi malzemeleri dönüştürerek kente kazandırmayı planlıyoruz” dedi.

DTO Başkanı’ndan teşekkür
Ziyaretten büyük onur duyduklarını belirten İzmir Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, “İzmir denizciliği için elimizden gelen her şeyi yerine getirmeye çalışıyoruz. 8 ay evvel bu yola çıktık ve çok güzel şeyler yapmaya gayret gösteriyoruz. İzmir ilklerin şehri. Bu kompozit gemilerin İzmir’e geliyor olması bunun bir kanıtı. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Şu an 13 milyon yolcu taşınıyor. Yeni gemilerle bu oran 2 katına çıkacak. 26 – 27 milyon kişi denizle iç içe olabilecek” diye konuştu. Büyük Körfez Projesi’nin çok önemli olduğunu ve Körfez’in geleceği açısından çok önemli olduğunu vurgulayan Öztürk, bu konuda İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne destek vermeye hazır olduklarını söyledi.

Tekne parklarına ihtiyaç olduğunu Yusuf Öztürk, “Marina yapmak bence çok doğru karar olmayabilir. Yerleri farklılaşabilir. Çok daha az maliyetli birçok yerde insanın denize güvenli bir şekilde inebileceği bu parkların yapılması şehrin denizle iç içe yaşamasını sağlayacaktır” dedi. Kıyı projesi kapsamında denizle ilişkiyi sağlayacakları tekne parklar olduğunu kaydeden Başkan Kocaoğlu ise “İzmirliler Kordon’a gelip teknesini park edebilecek. Ancak denizin içine bir şey yapmak izinle ilgili. Biz şimdi ciddi bir şekilde karada düzenleme çalışmalarını sürdüreceğiz. Zaman içinde izin aldıkça gerçekleştireceğiz. 40 kilometrelik kıyı bandını yeniden tasarlıyoruz. Yapabildiklerimizi hemen yapıyoruz, diğerlerini de izin almak için müracaatlarımızı, mücadelemizi sürdüreceğiz. İzin aldığımızı yapacağız. Yola çıkmak önemli” dedi.

Tramvay kenti bölmez
Gazetecilerin iktidar partisi adayının “Tramvay şehri ikiye bölecek” ve “Narlıdere ve Buca metro hatlarının projesi yok” yönündeki iddiasını sorması üzerine bir değerlendirme yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şunları söyledi; “Hiçbir belediye başkanı adayıyla polemiğe girmek istemiyorum. Elimizde iki yerin projesi vardı. Narlıdere’nin projesi vardı, verildi. Halkapınar’ın projesi vardı, ondan vazgeçildi. İki tünel şeklinde yapmıştık Yer çok sığ olduğu için. O da verildi, ama onlar şimdi o hızlı trenle birlikte yapmayı, yani hızlı trene bizim metroyu ilave edecekler. Kurulsun da bizim bir itirazımız yok. Yeter ki, biz rahatlıkla metro seferlerimizi yapalım, yolcumuzu taşıyalım. Tramvay konusunda bütün İzmirli hemşehrilerimizle konuştuk. Tramvayın kenti böleceğine inanmıyoruz. Proje bittiği zaman yarışmalarla, yürüyen bantlarla, merdivensiz sanat eseri köprüler yapıldığı zaman denizle irtibatı kuracak. Ve bu taşıma sürecimiz kenti bölmeyecek, raylı sisteme geçişi hızlandıracak, ayrıca kentin havasını kirletmeyecek, dışa bağımlılığı azaltacak, fosil yakıt yerine elektrik kullanacağız. Bütün bu avantajlarını kent için, kentli için sıralarsak bize göre son derece önemli. Ayrıca trafik rahatlayacak. Biz bu projeye İzmirli hemşehrilerimizle birlikte karar verdik, ihaleye çıktık. 26 Şubat’ta ihalesi var. Umarım bir aksilik olmaz ve başlarız. 3 yıl öngörüyoruz. 2017 başında tramvayla seyahat etmeye başlarız. Tramvay hattımız Üçkuyular’dan Halkapınar’a, Alaybey’den de Mavişehir-İzban İstasyonu’na kadar çalışacak”

Tramvay projesini yapmak 3 – 4 sene sürer mi?
Tınaztepe tramvay hattının projelerini çizdirdiklerini ve ihalesine çıktıklarını söyleyen Başkan Kocaoğlu, “Ulaştırma Bakanlığı ‘biz yapacağız’ deyince durdurduk. Kullanılmayan eski banliyö hattını, Devlet Demiryolları’ndan talep ettik. Tramvay yapıp Tınaztepe ile birleştirecektik. Bize vermedikleri için güzergahı değiştirip proje ihalesine çıktık. Ardından ‘Burayı da biz yapalım’ dediler. Kente yapılsın da, kim yaparsa yapsın. ‘Allah razı olsun, yapın’ dedik. O zaman projenin içinden güzergah netleşmediği için bunu çıkarttık. 1800 metrelik hat boyunca bizim proje yaptırma yetkimiz yok. O zaman verdik. Bir tramvay projesinin yapılması Devlet Demiryolları, Ulaştırma Bakanlığı, DLH için 3-4 sene sürüyorsa ona da saygı duymaktan, teşekkür etmekten başka çaremiz yoktur. Ama hiçbir adayımızla polemiğe girmek istemiyorum. Ben yaptıklarımı anlatacağım, herkes yaptıklarını anlatsın. İzmirli hemşehrilerimiz karar versin” diye konuştu.

Yeni Foça’ya arıtma kuruyoruz
İktidar partisi adayının “Yeni Foça’da kanal yok” açıklamalarını soran gazetecilere de konuyla ilgili bilgi veren Başkan Kocaoğlu, şöyle konuştu: “Kanalizasyon ve arıtma konusunda açık ara Türkiye’de bir numarayız. Türkiye’de yapılmış tüm ileri biyolojik arıtmaların yüzde 25’i İzmir’de. Yani İzmir’de bütün illerden kaç misli ilerdeyiz. Eski Foça’da vidanjörle çektiğimiz yerler var. Sit’ten dolayı kazı başkanımız izin vermiyor. Yeni Foça’da ise arıtma ve kanalizasyon yapamadık. Neden? Yeni Foça’da birçok yer birinci derece doğal sit alanı. Arıtma yerini bulduk, kamulaştırdık. Arıtma projesi bitmeden, arıtma ihalesine çıkmadan kanalizasyon ihalesine çıkmıyoruz. Gerekçesi de şu. Arıtmasını projelendirmediğimiz yer altındaki bir atığı örneğin Yeni Foça’da herkesin denize girdiği sahile bırakmak doğru mudur? Vidanjörlerle çekiyoruz. Yeni Foça arıtması için yer problemi bitti. İhaleye çıkıyoruz. Sayın Bakan da çok iyi biliyor ki defalarca kez söyledik. Karayolları Yeni Foça’ya yapacağımız kanal projesi için yolun kenarından bize geçiş izni vermediği için 1.5 yıldır bekliyoruz. Yani hem bunu bekletip ondan sonra…. Gizlimiz saklımız yok. Kürsüden arıtmaları anlatırken bir Yeni Foça kaldı diye bangır bangır bağırıyorum. Yeni Foça arıtması için de önümüzdeki günlerde ihaleye çıkıyoruz. Seferihisar, Urla, Gümüldür, Ürkmez de arıtma var mıydı? Torbalı, Ayrancılar, Kemalpaşa, Menemen, Aliağa da var mıydı? Çok şükür hepsi halloldu”.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER izmir büyükşehir belediyesi, izmir büyükşehir belediyesi projeleri, izmir belediyesi çalışmları, izmire yeni yolcu gemisi geliyor, izmir yolcu gemileri, aziz kocaoğlu