Türkiye'deki Gençler Kavram Karmaşası Çekiyor

81 ilde yapılan araştırmayla ortaya çıkan sonuca göre kendini Ateist olarak adlandıranların yüzde 61 Allah'a inanıyor, namaz kılıyor. Evet, bu haber şaka değil! Sosyal, Ekonomik ve Kültürel Araştırmalar Merkezi'nin (SEKAM) yaptığı "Gençlik Araştırması", Türkiye'de "kavram karmaşası" ve "kafa karışıklığı"nın ciddi boyutlara ulaştığını ortaya koydu.

Araştırmanın en büyük şaşkınlığı da, kendisini "ateist" olarak tanımlayan gençlerin önemli bir bölümünün Allah'a inanıp, namaz kılarken, "İslamcı" gençlerin bir bölümü hiç namaz kılmadığı sonucu oldu.

81 ildeki 352 yerleşim biriminde, 15-28 yaş grubuna yönelik "Türkiye Gençlik Raporu: Gençliğin Özellikleri, Sorunları, Kimlikleri ve Beklentileri" başlıklı araştırmada, 5 bin 541 gençten "Ateist" kimliğini kendisine uygun bulan 160 gencin verdiği yanıtlar şaşırttı.

Bu gençlerin yüzde 61'i "Allah'ın varlığına kesinlikle inanırım", yüzde "18'i "inanırım", yüzde 13'ü "şüpheliyim", yüzde 9'u ise "inanmam" seçeneğini işaretledi.

Kendisini "Ateist" olarak niteleyenlerin yüzde 13,3'ü, düzenli beş vakit namaz kıldığını belirtirken, kendisini "İslamcı" olarak nitelendiren gençlerin yüzde 17,8'i hiç namaz kılmadığını ifade etti. "Komünist" gençlerin yüzde 9,8'i de "Beş vakit namaz kılıyorum" şeklindeki şıkkı işaretledi.

Cuma namazına ilişkin soruya gençler, daha yüksek oranda "düzenli kılarım" yanıtını verdi.

Araştırmaya katılan "Atatürkçü" gençlerin yüzde 51'i, "Ülkücü" gençlerin yüzde 58'i, "İslamcı" gençlerin yüzde 63'ü, "Feminist" gençlerin yüzde 36'sı düzenli cuma namazını kıldığını belirtti.

"Gençler kavram kargaşası içinde"

SEKAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Burhanettin Can, sorularda katılımcıları yönlendirmemeye özellikle gayret ettiklerini söyledi.

Can, "Bize en çok, 'Siz bu gence ateizmi anlattınız mı? Bu genç ateizmin ne olduğunu biliyor mu?' şeklinde sorular yöneltiliyor. Gence ateizmin ne olduğunu anlatırsak, onu yönlendirmiş ve gerçeği saptayamamış oluruz. Kendisini nasıl tanımlıyorsa gerçek odur" dedi.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER din istismarı, türklerdeki kavram karmaşası, türkiye haberler, türk gençleri hakkında, türkiyedeki genç kesimin inanışı,türk gençlerinin durumu, türkiyede yapılan araştırmlar, dini araştırmalar, genç kesim ve din, türkiyedeki din anlayışı, dini anketler, türkiyedeki gençler ve din