The Economist Dergisi 'Yılın En İyi Ülkesini' Seçti

İngiliz The Economist dergisi bir ilke imza atarak 'yılın ülkesi'ni seçti. Ünvanın sahibi, yasal esrara onay veren Uruguay oldu.Dergide yayımlanan makalede, marihuana bitkisinin yetiştirilmesini ve satışını serbest bırakan yaklaşık 3,5 milyon nüfuslu Uruguay'ın diğer ülkeleri geride bıraktığı belirtildi.

Makalede, 2013'te Uruguay da dahil olmak üzere birçok ülkenin eşcinsel evlilikleri yasal hale getirdiği, ancak Uruguay'ın yasal esrara onay veren tek ülke olduğu vurgulandı.

Dergide, başka ülkelerin de Uruguay'ı örnek alması halinde uyuşturucu maddelerin yol açtığı zararın azaltılabileceği belirtildi.

Makalede, Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica'ya da övgüler yağdırıldı. Uruguay Devlet Başkanı'nı "Hayranlık uyandıracak derecede alçakgönüllü" olarak nitelendiren dergi, Mujica'nın, "Esrarın yasallaştırılmasını" bir politikacıda zor rastlanır samimiyetle "Tecrübe" olarak tanımladığını vurguladı.

Dergi, Mujica'nın 1987 model bir otomobille işine gittiğine, taşrada lüks olmayan bir evde yaşadığına ve ekonomi sınıfında seyahat ettiğine dikkati çekti. "Mütevazı ancak gözü pek, ilerici ve eğlenmeyi seven Uruguay, bizim için yılın ülkesi" denilen makale İspanyolca "Tebrikler"le son buldu.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER yılın en iyi ülkesi, uruguay, uruguay yılın en iyi ülkesi, Jose Mujica, uruguay hakkında, uruguay nerededir, The Economist dergisi, ingilterenin en iyi dergisi