Polonya-Türkiye İlişkilerine

Polonyalı yönetmen Arkadiusz Klucznik tarafından uyarlanarak her iki tiyatroda iki farklı yorumla sahnelenen, “Küçük Prenses' adlı oyun İzmirli çocuklarla buluştu.Türkiye-Polonya Dostluk Anlaşması’nın 90. yıldönümü ve Polonya ile diplomatik ilişki kurulmasının 600. yıldönümü kutlamaları kapsamında yürütülen bu çalışma iki farklı kültürün buluşmasına olanak sağlamayı başardı.

Frances H. Burnett'in dünyaca ünlü romanı Küçük Prenses oyunu çocuklarla buluştu.Polonyalı Yönetmen Arkadiusz Klucznik tarafından uyarlanarak her iki tiyatroda iki farklı yorumla sahnelenen oyun sonrası seyircilere, sanatçıların eşliğinde hem teorik hem pratik bilgileri edinebilecekleri worksoplar yapıldı.

Uluslarası bir çalışma

İzmirliler tarafından ilgiyle karşılanan bu çalışma için oyunun yönetmeni Arkadiusz Klucznik projenin uluslarası ilişkiyi destekledğinin altını çizerken şunları söyledi: ” İstanbul’da Ulus’ta ölen şairimiz Adam Mickiewicz adına Kültür Bakanlığı’na bağlı bir enstitü kuruldu. Adam Mickiewicz Enstitüsü adıyla kurulan bu enstitüye bağlı proje kapsamında, Sara’nın İki Dünyası adlı fikirden yola çıkarak bu çalışmayı gerçekleştirdik. Bu enstitü her yıl bir ülkeyle iyi ilişkiler kurmayı destekliyor.Bu sene Türkiye-Polonya Dostluk Anlaşması’nın 90. yıldönümü ve Polonya ile diplomatik ilişki kurulmasının 600. yıldönümü kutlamaları olduğu için Türkiye’deyiz. “Sara’nın İki Dünyası’’ gibi herhangi bir proje ile siz de bu enstitüye başvurabiliyorsunuz. Proje kabul edildiği takdirde enstitü projeyi hayata geçirmek için gerekli maddi desteği sağlıyor.’’ dedi.

Oyunun Küçük Prenses’i ve Sara’nın İki Dünyası fikrinin de sahibi Monika Szela İzmir’e ilk kez geldiğini ve burada olmaktan mutluluk duyduğunu söylerken ‘’İki farklı dilde,iki farklı kültürde insanlar tarafından oynanan oyunun kültürleri birbirine kaynaştırdığını ifade etti ve ekledi: ‘’ Buradaki çocuklar biz sahnedeyken dili anlamasalar da oyunda ne olup bittiğni çözümlemişlerdi. Oyunu izlerken gerektiği yerde gerekli tepkileri verdiler,güldüler,düşündüler. Bu da bize hislerin bazen kelimelerin önüne geçtiğini bir kez daha gösterdi.’’
 

Kaynak: egeninhabercisi.com

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Küçük prenses, Arkadiusz Klucznik,Türkiye-Polonya Dostluk Anlaşması,Frances H. Burnett'in dünyaca ünlü romanı, Adam Mickiewicz, Monika Szela kimdir, oyun, kültür-sanat, izmir, magazin izmir