Kozmetiklerin Ömrü Kaç Yıl ?

Bazı ürünlerin ambalajlarında son kullanma ya da üretim tarihleri yazsa da, her ürünün bu tarihten önce bozulmayacak gibi bir garantisi yok. Yanlış saklama koşullarından dolayı ürünler son kullanma tarihinden önce de bozulabiliyorBu duruma karşı önlem almak için kokusu garipleşen, dokusu ve rengi değişen ürünlerinizle bir an önce vedalaşın. Ayrıca daha önce açtığınız ve son altı aydır kullanmadığınız bakım ürünleri ve fondötenlerinizi de kullanmamakta fayda var.

Fondöten
Ciltle direkt temas eden fondöten, eğer uygun saklama koşullarına sahipse bir yıl boyunca çok rahat kullanılabilir. Ürünün içindeki yağ ile suyun birbirinden ayrışmaması için; güneş ışığından ve sıcak ortamlardan uzak tutmanızı tavsiye ederiz. Bozulup bozulmadığından emin değilseniz de, boynunuzun çok küçük bir bölümüne sürün. Eğer yarım saat içinde cildinizde kaşıntı ya da kızarıklık yoksa kullanabilirsiniz. Ayrıca kokusundan da anlayabilirsiniz.

Rujlar ve Parlatıcılar
En dayanıklı kozmetik ürünlerden ola rujlar, eğer düzgün bir şekilde saklanmışsa iki yıla kadar kullanılabilir. Fakat çok sıcak ya da nemli ortamda kaldığında bu süre yarıya inecektir. Rujunuzun bozulduğunu ise kokusundaki değişimden hemen anlayabilirsiniz. Fırçalı parlatıcılar da her kullanımda bakteri üreteceğinden dolayı altı ayda bir yenilenmeli.

Oje
Ojelerin saklama süresi kullanım durumuna göre değişiklik gösterse de açılmadığı sürece iki yıla kadar dayanabiliyor. Ağzı açık kalmış ve çok fazla havayla temas etmiş ojeleri de yaklaşık üç ay kullanabilirsiniz. Uzun süre korumak için de fırçasını çok fazla açıkta bırakmayın ve kurumaması için açık havada sürmeyin.

Far
Makyaj dolabınızda ne zaman aldığınızı unuttuğunuz, ama nasıl olsa bir gün sürerim diye sakladığınız farlarınızla artık vedalaşmanın zamanı gelmedi mi? Evet, farlar üç yıl kadar uzun süre bozulmadan durabilir ama gereksiz yere de kullanmadığınız şeyleri saklamanıza gerek yok.

Pudra ve Allıklar
Pudra ve allıklar iki yıla kadar dayansa da, bu iki yıl boyunca aynı pudrayı kullanabilirsiniz anlamına gelmiyor. Çünkü kullandığınız sünger ve fırçalar bakteri oluşumuna neden olduğundan ürünün ömrünü de kısaltıyor. Fırçalarınızı düzenli temizleyerek bu süreci uzatabilirsiniz. Bunun dışında ürünü her yıl yenilemekte de fayda var.

Maskara
Eğer her gün kullanıyorsanız, maskaranızı en fazla 4-5 ay boyunca kullanabilirsiniz. Ama çok fazla kullanmıyorsanız ve ağzı açılmışsa 6 ayda bir yenilemek gerekir. Her kullanımda havayla temas eden maskaralar bakteri üreterek alerjik reaksiyona neden olabilir. Bir de hijyen açısından maskaranızı kimseyle paylaşmayın.

 

Hazırlayan : Nilay Yalçınkaya

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Kozmetik ürünlerinin ömrü ne kadardır? makyaj malzemelerimizi nasıl saklamalıyız, makyaj eşyalarımızın son kullanım tarihleri nedir, kozmetik ürünler ne kadar süre kullanılır, makyaj, moda, magazin izmir