Kemeraltı'nda Bir Gün !

İzmir, ilk kurulduğu günlerden beri Ege'nin en önemli kentlerinden biriydi. Özellikle korunaklı limanı sayesinde deniz ticareti kentin tarihinde hep var olmuş.Anadolu'nun çeşitli yerleşimlerinde üretilen ürünler karayoluyla İzmir'e getirilip buradan Yunanistan, İtalya gibi Ege'ye kıyısı olan ülkelere gemilerle gönderilir, aynı şekilde bu ülkelerden de çeşitli mallar İzmir limanı aracılığıyla Anadolu'ya getirilirdi.


Bu durum kentin kıyısında yer alan Kemeraltı'nı doğal olarak bir ticaret merkezi haline getirmiş. Her ne kadar günümüzde alternatif taşıma yöntemleri İzmir'in deniz ticaretindeki önemini azaltsa da, Kemeraltı'nın canlılığını etkilememiştir.

Bölge İzmirliler için hâlâ alışveriş konusunda bir cazibe merkezi. Kentte açılan çok sayıdaki modern alışveriş merkezine rağmen İzmir halkı hâlâ Kemeraltı'nın dar ve bilmeyenler için labirenti andıran sokaklarını doldurmaya devam ediyor. Tabii bu ilginin nedeni karşılıksız değil. Kemeraltı'ndaki dükkanlarda her şeyi en ekonomik fiyatlarla bulma şansınız var.

Bütün bir günü hiç sıkılmadan ve yorulmadan Kemeraltı'nda geçirebilirsiniz. Her ziyaretçinin ilgisini çekebilecek çeşitlilikteki ürünleri, tarihi kapalı çarşıları, esnaf lokantaları, muhallebiciler, sokak çalgıcıları ve tam yorulduğunuz anda karşınıza çıkıveren küçük kahvehaneleriyle insanı hemen içine alır ve zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız.Kemeraltı, geçmişte hemen deniz kıyısında olmasına rağmen bugün denizle arasına Konak Meydanı girmiştir.

Denizin doldurulmasıyla elde edilen bu alan şimdi İzmir'in en güzel meydanlarından birine ve ünlü saat kulesine ev sahipliği yapıyor.

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Kemeraltı, kemeraltı çarşısı, kemeraltında neler var, kemeraltının tarihi, izmir, magazin izmir