İzmir’de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

İZMİR'de, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenle kutlandı.Çocukların bayram coşkusunu yaşadığı törenler sırasında, meydanda bulunan çoğu Hollandalı olan turistler de saygı duruşunda bulundu.

23 Nisan Ulusan Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenleri, saat 09.30′da Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı’nın çelenk bırakmasıyla başladı. İkinci tören ise, saat 10.00′da yine Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Bandosu’nun İstiklal Marşı’nı çalmasıyla başlayan ikinci törende, Vali Mustafa Toprak, CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay, CHP İzmir milletvekilleri Alaattin Yüksel, Mustafa Moroğlu ile üniversitelerin rektörleri, çocukların coşkusuna ortak oldu.

Bu arada Konak Salih İşgören Ortaokulu öğrencileri Evren Enç, Vali Mustafa Toprak’a, Rana Beren Akgün, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na, Efe Erol ise Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Atay’a çiçek verdi. Öğretmenler Dilek Şirinel ile Ali Bilgiç’in sunduğu törenleri izleyen, çoğunluğu Hollandalı olan yaklaşık 30 turist de saygı duruşunda bulundu.MÜDÜR BARDAKCI KONUŞTUTörende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı, “Birinci Dünya Savaşı ve sonrasında Osmanlı Devleti’nin topraklarının büyük bir bölümünde, işgaller ve isyanlar yaşanıyordu.

Mondros Ateşkes Anlaşması gereği İstanbul, İzmir ve Anadolu’nun büyük bir bölümü işgal edildi. Gazi Mustafa Kemal, Samsun, Erzurum ve Sivas’ın ardından Ankara’ya geldi. 23 Nisan 1920′de “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesiyle açılan TBMM’de, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atıldı. Sevgili çocuklar, Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde sizler, milletin geleceğisiniz. Sizlere duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak milli bayramımız olan 23 Nisanları siz çocuklara armağan etti.

Tarihimizin gurur dolu sayfalarının yeni nesillerce öğrenilmesi ve Türk devletinin geleceğini emanet edeceğimiz Cumhuriyetin yeni bekçilerinin bu bilinçle yetişmesi için 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramları önemli birer vesiledir. Atamızın bu güzel hediyesini bütün dünya çocuklarıyla paylaşmak isteyen UNESCO 1979 yılını “Dünya Çocuk Yılı’ ilan ederek 6 ülkeyle bayramımıza katılmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti devletini sonsuza kadar yaşatmak için, milletin idaresine dayalı parlamenter, demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olarak devamını sağlamak, bağımsızlık mücadelesini unutmadan yurtta ve dünyada barış içinde yaşamak, sevgi ve hoşgörüyü rehber edinmek, insan haklarına saygılı olmak, bütün dünya çocuklarını dost ve kardeş kabul etmek, siz sevgili çocuklarımızın temel sorumlulukları olmalıdır” dedi.Vefa Bardakçı’nın konuşmasının ardından, Müdafai Hukuk İlkokulu öğrencisi Murat Tuluğhan Kutluk ile Atatürk Ortaokulu öğrencisi Zeynep Bina “23 Nisan’ şiirlerini okudu.

Halk oyunları dalında Valilik Kupası İzmir İl Birinciliğini elde eden Özgiller Dalan İlkokulu’nun Ege yöresi oyunlarını sergilediği törenler, 24 öğretmen ve 640 öğrenciden oluşan Çağdaş Kız Grubu’nun gösterisiyle sona erdi.
DHA

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER izmirde bayram, izmir, 23 nisan, 23 nisan kutlamaları, 23 nisan 2014 haberleri, magazin izmir, dha, müdafai hukuk ilkokulu