İşte Dünyanın En Mutlu Ülkeleri!

Dünyanın en mutlu ülkeleri Kuzey Avrupa'dan listeye girerken Türkiye ilk 50'ye bile giremedi. "2013 Dünya Mutluluk Raporu" yayımlandı. Raporda ilk beş sırayı Kuzey Avrupa ülkeleri paylaşırken, Türkiye ilk 50 arasına giremedi.

Amerikan Columbia Üniversitesi'nin 156 ülke arasında yaptığı değerlendirmeye göre, en mutlu ülke Danimarka olurken, Danimarka'yı Norveç, İsviçre, Hollanda ve İsveç takip etti.

En mutsuz ülkeler ise Afrika kıtasında yer aldı. Orta Afrika ülkeleri Ruanda, Burundi ve Orta Afrika Cumhuriyeti ile Batı Afrika ülkeri Benin ve Togo listede son sıralarda yer buldu.

Ekonomik kriz ve iç savaşın vurduğu ülkeler

"2013 Dünya Mutluluk Raporu"nda ülkeler, kişi başına düşen gayrisafi milli hasıla, ortalama yaşam süresi, yolsuzluk, cömertlik ve özgürlük gibi alanlarda değerlendirildi.

Buna göre dünya, geçtiğimiz 5 yıla kıyasla, nispeten daha mutlu ve cömert bir yer. Ancak ekonomik ve siyasi krizler bazı ülkelerin mutluluk seviyesini ciddi ölçüde etkiledi.

Yunanistan, İtalya, Portekiz ve İspanya ekonomik; Mısır ise siyasi nedenlerle geçtiğimiz yıllara göre listenin en çok gerileyen ülkesi oldu.

Türkiye en mutlu ülkeler sıralamasında 77. sırada yer aldı.


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER dünyanın en mutlu ülkeleri, en özgür ülkeler, insana en değer veren ülkeler, mutlu olan insanların ülkeleri, en mutlu insanlar hangi ülkede, mutlu ülkeler, dünyanın en iyi ülkeleri