Hem Öğretici Hem Eğlendirici: Speed Stack

Dünya çapında 54 ülkede 40.202 eğitim ve aktivite programlarında yer alan Speed Stack (Dizilim Sporu), Türkiye’de her geçen gün daha çok kişiye ulaşıyor.12 özel tasarımlı bardaktan oluşan Dizilim Sporu'nda amaç; bardakların 3-3-3, 3-6-3 ve 1-10-1(Döngü) kategorilerinde en kısa sürede üst üste dizilip toplanmasıdır. (Döngü kategorisinde dünya rekoru 5.303 saniyedir.)

Faydası Çok

1980' li yıllarda ilk olarak Amerika’ da ortaya çıkan ve 1995 yılından sonra popülaritesini arttıran Dizilim Sporu, 2000’ li yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda sağladığı faydalardan sonra okullardaki en önemli aktivitelerden biri halini aldı. Amerika’ da yapılan araştırmalar Dizilim Sporu uygulamasının, iki elin aynı anda kullanılmasında, el-göz koordinasyonunun sağlanmasında, beynin sağ-sol kısımlarının aynı anda kullanılmasında ve motor becerilerinin gelişmesinde olumlu katkılarda bulunduğu kanıtlanmıştır. Sağlamış olduğu yararların yanı sıra çocuklara hoşça vakit geçirtmesi, beden eğitimi dersleri için Dizilim Sporu önemli aktivitelerden biri haline gelmiştir. Dizilim Sporu’nun faydalarını madde madde özetleyecek olursak:

- El-göz koordinasyonunu sağlıyor
- Beynin sağ ve sol kısımlarının aynı anda kullanılmasını sağlıyor
- Motor becerileri geliştiriyor
- Her iki eli aynı anda kullanılmasını sağlıyor
- Çabukluğu sağlıyor
- Odaklanmayı geliştiriyor
- İki yönlü beceriyi geliştiriyor
- Özgüven gelişmelerini destekliyor
- Dikkat ve konsantrasyon sağlıyor
- Hızlı ve dengeli hareket etmeyi sağlıyor
- Kaygıları azaltıyor

Yenilikçi Aileler ve Kutunun Dışından Düşünebilen Çocuklar

Yenilikçi öğretmenler her gün dünyanın pek çok noktasında Dizilim Sporu’nu, Speed Stack’i keşfediyor. Son yıllarda birçok programa ve etkinliğe dahil edilen Dizilim Sporu yeniliğe değer veren ve çocuğunun geleceğini önemseyen aileler tarafından oldukça rağbet görüyor.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Speed Stack, Dizilim Sporu, Eğitici Aktiviteler, Çocuklar için Geliştirici Beceriler, Çocuk Gelişimi