Foça’da, Denize Büyük Atlayış

Foça’da, tüm dünya ve ülkemizde eş zamanlı olarak, Sualtı Araştırmaları Derneği (SAD), Foça Yunus Araştırma Ekibi’nin teşvikiyle; ‘‘Denizler ve Nehirler’’ için ‘‘Denize Büyük Atlayış’’ etkinliği düzenlendi.Mavi Bayrak’lı Foça Belediyesi Karakum Plajı Tesisleri’nde gerçekleşen etkinliğe katılan yaklaşık 100 kadar vatandaştan bazıları, ellerinde deniz, nehir ve çevre temizliğine olan duyarlılıklarını ifade eden pankartlar taşıdı.

“Büyük Atlama” Etkinliği
“Big Jump” yani “Büyük Atlama” etkinliği kapsamında, binlerce insan, özgür nehirler için, 2005 yılından bu yana Avrupa’nın birçok ülkesinde her Temmuz ayının ikinci Pazar günü aynı saatte nehirlere ve denizlere atlıyor.

Doğa Derneği öncülüğünde, ülkemizde son 3 yıldır olduğu gibi bu sene de, nehirleri yok eden yatırımlara tepki göstermek, nehirlerle tekrar bir araya gelmek ve nehirlerin yeniden özgür akmasına destek olmak için; 13 Temmuz 2014 Pazar günü, saat 16.00’da, dünyanın dört bir tarafından binlerce insanla aynı saatte nehirlere, onların beslediği göllere ve denizlere atlandı.

‘Büyük Atlayış’ etkinliğinin yapılması ile; insanların suyla olan bağını yeniden kurmak ve suya olan sadakatlerini göstermeleri amaçlanıyor. Bu sebeple, bu yıl, Dicle’den Fırat’a, Alakır’dan Burdur Gölü’ne, Akdeniz’den Marmara’ya birçok noktadan nehirlere, göllere ve denizlere atlandı.

Etkinliğe katılanlar, bir yandan nehirlere yapılan müdahalelere dikkat çekerken, bir yandan da nehirlerin, göllerin ve denizlerin kendileri için ne kadar değerli ve vazgeçilmez olduğunu bizzat sularına dokunarak hatırladı.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Foça, foça etkinlik, büyük atlayış, foça büyük atlayış, Mavi Bayrak’lı plajlar, Foça Belediyesi, Karakum Plajı Tesisleri, mavi bayraklı karakum plajı, deniz, nehir ve çevre temizliği, “Büyük Atlama” Etkinliği, Big Jump, Doğa Derneği