Facebook Neden Bağımlılık Yaratıyor?

Sosyal paylaşım siteleri artık günlük hayatta önemli bir yer tutuyor. Zira 5 internet kullanıcısından 4'ü sosyal paylaşım sitelerini ve blogları ziyaret ediyor.Sosyal paylaşım siteleri üzerinden herkes birçok fotoğraf ve video paylaşıyor. Her gün sosyal medyada yaklaşık olarak 250 milyon fotoğraf yüklemesi yapılması da bunun bir kanıtı. Alman bilim adamları ise milyonlarca paylaşımın yapıldığı Facebook 'la ilgili ilginç bir araştırma sonucuna ulaştı. Araştırma sonucuna göre Facebook kullanıcısı tarafından yapılan paylaşımların beğenilmesi beyinde mutluluk hormonu salgılıyor. Bu da kişide bağımlılık yapıyor.

Uzmanlar, Lezzetli bir yemek yerken beyin nasıl mutluluk hormonu salgılıyorsa, Facebook kullanıcısının paylaşımına aldığı beğeni ve yorumlarda da aynı hormonun salgılandığını söyleyen İsveçli psikolog Thomas Nilsson, "Facebook ve diğer sosyal paylaşım siteleri bağımlılığının faydalı mı, yoksa zararlı mı olduğu sonucuna varmak için araştırmalar devam ediyor.'' şeklinde konuştu.

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER facebook bağımlılığı, facebook hastalığı, facebook sendromu, facebook alışkanlığı, sosyal medya hastalığı, facebookun etkileri, facebookun yan etkileri, facebook neden alışkanlık yapar, facebook olumlu yönleri, facebook neden kullanılır