Çocuklar İçin Boy Uzatan Besin Önerileri

Dr. Ender Saraç'tan çocuklarınızın boy uzaması için beslenme püf noktalarını sizler için açıklıyor.Bazı zamanlar her anne ve babanın aklına takılan sorudur, “acaba çocuğumun boyu kısa mı kalacak” Dr. Ender Saraç bununla ilgili bir çok faktörü açıklıyor.

Hormonlar

Başta büyüme hormonu olmak üzere, tiroid hormonları ve cinsiyet hormonları büyümeyi düzenler. Çocuklarda boyun uzamasında kaliteli ve yeterli uyku çok önemlidir. Büyüme hormonu özellikle uyku esnasında salgılanır.

Genetik Faktörler

Her çocuğun boyunu anne ve babasından geçen iki grup gen birbirinden bağımsız olarak etkilemektedir.

Beslenme

Beslenme, özellikle ilk iki yaşta olmak üzere bütün yaşlarda büyümeyi etkiler. Yetersiz beslenmenin en önemli bulgusu boy kısalığıdır. Yeterli ve dengeli beslenme, yeterli protein, mineral ve vitamin alımı boy uzamasında etkilidir. Beslenmede özellikle büyüme hormonunun aktivitesini arttıran kalsiyum ve D vitamini içeren besinler, çinko kaynaklarının tüketilmesi ve doğru egzersizlerin yapılması boy uzamanasını desteklemektedir. Özellikle büyüme ve gelişme çağında olan çocuklar ( 1-9 yaş arası) günlük 800 mg kadar kalsiyum almalıdırlar. Günde 2 su bardağı az yağlı süt, 30 gr peynir ve 1 adet yumurta bu yaş grubu çocukların gerekli kalsiyum ve D vitamini gereksinimi sağlamak için her gün tüketilmelidir. Ayrıca balıkta, özellikle somon balığında sağlıklı büyüme ve kemik gelişimi için D3 vitamini bulunur.

Boy uzamasını destekleyen bir diğer mineral, çinkodur. Kuzu eti, buğday ruşeymi,tuzsuz kabak çekirdeği, kaju fıstığı ve doğal kakao tozu en fazla çinko içeren besinlerdir. Çocuğunuzun beslenmesinde bu besinlere yer vermek boy uzamasını destekleyecektir. Haftada 2 kez yağsız kuzu eti yemek, buğday ruşeymini süt veya yoğurduna, kekine, kurabiyesine eklemek sağlıklı atıştırmalık olarak kabak çekirdeği, kaju fıstığı yemek, çocuğunuzun çinko ihtiyacını karşılamak için alması gereken besinlerdir. Buğday ruşeymi ve çimlenen her türlü tahıl (buğday çimi, soya filizi, mercimek filiz vb) büyüme hormonunu destekleyici özellik gösterir. Bu sebeple bunlardan çocuklara bolca vermek gerekir.
Gelişme çağında yapılan doğru egzersizin de boy uzamasında etkisi büyük. İp atlamak, yüzmek, plates yapmak, voleybol ve basketbol oynamak çocuğunuzun gelişme çağında boy uzamasını arttıran egzersizlerdir. Belki size sürpriz olacak ama en çok boy uzatan spor ip atlamaktır. Aşırı şişmanlık ve şişmanlığa bağlı metabolik sorunlar (hormon düzensizlikleri) boy uzamasını engeller. Büyüme ve gelişme çağındaki çocuğunuzun kilo problemi var ise öncelikle sağlıklı beslenme programı, bununla beraber doğru egzersiz şekli belirlenmelidir.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Dr. Ender Saraç izmir, izmir Dr. Ender Saraç, çocuklar için beslenme önerisi izmir, izmir çocuklar için beslenme önerisi, çocukta boy uzaması izmir