Çocuk Parklarında Güvenliğe Dikkat

Makine Mühendisi Umut Barış Ballıkaya, havaların iyiden iyiye ısınmasıyla birlikte çocukların vazgeçilmezi olan parklarda, miniklerin büyük tehlikelerle karşı karşıya kalmaması için alınacak tedbirler konusunda önemli uyarılarda bulundu.Doğru Ekipman Seçilmeli
Makine Mühendisi Umut Barış Ballıkaya, çocuk oyun alanlarında ve parklarda göz önünde bulundurulması gereken en önemli konu güvenlik olduğunu belirterek, 'Çocuklarımızın güvenliği için parkların yapımında başta doğru ekipman seçimi olmak üzere tüm etkenler göz önüne alınmalı, daha güvenli ve kalite standartlarına uygun yapılmış çocuk oyun alanları ve parklar oluşturulmalıdır' dedi.

Çocuklarımızın Yaralanmasını Basit Tedbirlerle Önleyebiliriz
İstatistiklere göre çocuk oyun alanlarındaki yaralanmaların büyük çoğunluğunun düşme sonucu zeminden kaynaklandığına dikkat çeken Ballikaya, 'Maalesef ülkemizdeki çocuk oyun alanlarının büyük bir çoğunluğunun zemini standartlara ve emniyet kurallarına uygun olmamasından kaynaklanmaktadır. Oyun alanı zemini yaralanmaları önlemek açısından çok önemlidir. Asfalt veya beton zemin çocuk oyun alanları için uygun değildir. Toprak veya çimen zemin de hava şartlarına göre darbe emici özelliği değişir bu nedenle toprak ve çimen zeminli parklarda çocuklar için tehlikelidir. Çocuklarımızın güvenliği için oyun alanının zemini mutlak suretle bakımı kolay, dayanıklılığı yüksek, aşınmayan, darbe emici özelliği yüksek, oyun ekipmanların fiziksel şartlarına uygun standartta kauçuk veya kauçuk benzeri bir hazır kaplama ile kaplanmalıdır' ifadelerini kullandı.

Standartlar Göz Ardı Edilmemeli
Ballıkaya, 'Çocukların vazgeçilmezi salıncakların kullanımında tam güvenliğin sağlanması için bir barda 2’den fazla salıncak olmamalıdır' dedi. Küçük bebekler için olan salıncakların her yönden kapalı oturaklı salıncak şeklinde olması ve bu salıncakların her birinin kendi ayrı asılma barı olmalısı gerektiğine dikkat çeken Ballıkaya sözlerine şöyle devam etti;
Çocuk oyun alanlarındaki ekipmanların kurulumu ve devreye alınması esnasında çocuklar için tehlike oluşturabilecek tüm olası etkenler değerlendirilerek çocuklarımızın güvenli bir şekilde eğlenebilecekleri oyun ortamları oluşturmalıdır. Yani park ekipmanları hiçbir standart göz ardı edilmeden çocuklara göre dizayn edilmelidir' dedi.

Bu Tedbirler Şart
Çocuklarımızın güvenliği için oyun parklarına daha fazla önem verilmesi gerektiğini anlatan Ballıkaya, oyun parklarında dikkat edilmesi gereken özellikleri şöyle sıraladı:
Çocuk oyun grubu ekipmanlarının altı kauçuk gibi yumuşak bir malzemeyle kaplamalıdır.
Çocuk Parkı ekipmanları arasındaki mesafe 180 cm ve üzeri olacak şekilde ayarlanmalıdır. Böylece çocukların bir üniteden diğerine geçmesi daha kolay ve güvenli olacaktır.
Salıncakların altındaki açık kancalar, vidaların uç kısımları gibi dışa çıkık ayrıntılar bırakılmamalıdır. Bu türden parçalar çocukların yaralanmasına ya da elbiselerinin takılarak düşmesine sebep olabilir.
Platformlar arası açıklıklar, korkuluklar ve merdiven arası aralıklar tehlike yaratacak genişlik aralığında olmamalıdır. Ya 9 cm den küçük, ya da 25 cm den daha büyük olmamalıdır. Bu iki değer arasında kalan açıklıklar çocukların kafa, ayak ya da ellerinin sıkışması için tehlike oluşturabilmektedir.
Çocuk oyun parkı içindeki ekipmanlar kesinlikle keskin kenar, sivri yüzey içermemelidir. Tahterevalli, zıpzıp gibi sallanan ya da hareket eden parçalar çocukların parmaklarını sıkıştırmayacak şekilde dizayn edilmelidir.
Çocuk oyun alanı zemininde ayak takılabilecek ağaç kökü, taş, agaç dalı vb. gibi şeyler bulunmamalıdır.
Platformların, yürüyüş yollarının ve rampaların kenarında mutlaka korkuluklar bulunmalıdır.
Kurulumu yapılan çocuk parkları konusunda da deneyim sahibi olan yetkili kişiler tarafından periyodik olarak bakımdan geçirilmelidir. Yapılacak bakımlarsa varsa aşınan parçalar değiştirilmeli, eksik parçalar tamamlanmalı. Güvenlik noktaları tekrar gözden geçirilmelidir.
Kurulan çocuk parkı ebeveynlerin çocuklarını rahat gözlemleyeceği şekilde olmalıdır.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER çocuk parkları, çocuk parklarında güvenlik, çocuklar için güvenli ortam