Bugün Günlerden "Mutluluk"

Birleşmiş Milletler tarafından 2012 yılında ilan edilen 20 Mart Uluslararası Dünya Mutluluk Günü ülkemizde de kutlanıyor.Dünyada savaşların ve çatışmaların devam ettiği, insani yardıma muhtaç ülkeler dururken BM’nin mutluluk günü ilan etmesine eleştiriler yapılırken kimileri de günü mutluluk kavramının tartışıldığı bir gün olarak ele almayı tercih ediyor.

Parasız Mutluluk Telkini !

BM sosyal paylaşım sitelerinde #happinessday başlığıyla başlattığı kampanyayla tüm dünyada insanların mutlu olduğu anlara ait fotoğraflarını paylaşmasını istedi. BM’nin “Reklamlar bize mutluluğun onların ürünü almaktan ve tüketmekten geldiğini söylüyor. Ünlüler ve medya mutluluk güzellik ve ünle birlikte geliyormuş gibi davranıyor. Politikacılara göre önemli olan tek şey büyüyen ekonomi. Bunun ne kadar yanlış olduğunu göstermek için bir çok çalışmaya dikkat çekebiliriz: Mutluluk tükettiklerimizden, nasıl göründüğümüzden ya da ne kadar kazandığımızdan gelmiyor. Ama dürüst olalım siz bunu zaten biliyordunuz!” mesajının iletildiği İnternet sitesinde “Mutluluk fırsatları bakımından zengin bu dünyada yoksul hissetmekten bıktınız mı?” diye sorulduktan sonra “para mı yoksa mutluluk mu” sorusunun sorulduğu bir anket bulunuyor.

 

İnsanlar için en
ideal düzen, onların
mutlu olduğu düzendir.
Albert Camus

Ve mutluluk bir kibrit çöpü. Artık
ne kadar yanarsa.
Edip Cansever

Bana bir mutluluk söyleyin ki, acı karşılığında elde edilmiş olmasın.
Margeret Oliphant

Günümüzde insanların mutluluğu “eğlenmeğe” dayanmakta. Eğlenmenin altındaysa “almanın”, tüketmenin doygunluğu yatmaktadır.
Erich Fromm

 

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER BMdünya mutluluk günü, BM sosyal paylaşım siteleri, happinessday, Mutluluk