Bodrumlular, Affetmenin İyileştirici Gücüyle Tanıştı!

Bodrum Belediyesi’nin desteğiyle Özel Kiraz Etüt ve Eğitim Merkezi’nce Nurol Kültür Merkezi’nde ‘Affetmenin İyileştirici Gücü’ konulu seminer düzenlendi. İzmirli kişisel gelişim uzmanı İkbal Kaya konuk oldu. Halka açık, ücretsiz etkinliğe yaklaşık 350 kişi katıldı.
İncir çekirdeğini doldurmayan, sudan gerekçelerle insanların silaha sarıldığı, kavgaya giriştiği, öldürdüğü bir toplumsal çerçevede yaşadığımıza, insanların öfkeli ve tahammülsüz olduğuna dikkat çeken Kaya, çok daha geç olmadan, intikamın değil, uzlaşmacı bir kimliğin, yaraları saracağı bir toplumsal bilinç geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı. Bunun da yolunun affetmekten geçtiğine dikkat çeken İkbal Kaya, şöyle dedi:

Sağlığı da etkiliyor

“Affederek kendinizi gelecekte karşılaşılması olası onlarca sağlık probleminden de kurtarmış olursunuz. Kanser, ülser, reflü, alzheimer, sinirsel rahatsızlıklar, mide ve sindirim problemleri gibi birçok sağlık sorununa ‘Dur!’ demiş olursunuz. Affettiğinizde insanların acıdığı, üzüldüğü, güçsüz ve zavallı biri olma imajını yıkmış olursunuz. Affettiğinizde hayatınızda yepyeni bir sayfa açarsınız, insanlar sizin yıkılmadığınızı, dimdik ayakta durduğunuzu görürler. Affetmiş olmakla kendinize çok büyük değer vermiş olursunuz. Geçmişin kırıntılarıyla yaşayan biri değil, geleceğe umutla bakan biri olursunuz. Bu da kendinize verebileceğiniz en büyük hediyedir. Affederek önünüzde yepyeni olasılıkları var etmeye başlarsınız. Çekim yasasının olumsuz anlamda işlemesini sağlayan en büyük virüsten kendinizi kurtarırsınız. Affetmekle size zarar verdiğini düşündüğünüz insanlara karşı küçülmeyerek, kendi gücünüzü farkında olursunuz.”

İlk adımı siz atın

“Çoktan geçip gitmiş acılara yapışıp kalmayı bırakmak neden bu kadar zor?” diyen Kaya, şöyle devam etti: “İnsanlar nefret ettikleri şeyleri taşımaya devam ediyorlar. Nefretlerinin içinde yaşıyorlar. Yaralarına sürekli parmak basarak iyileşmesine izin vermiyorlar. Şimdide yaşamaya başlamadıkça, geçmişi unutmayı ve bağışlamayı başarmak mümkün değil. Oysa affetmek uzun yaşamın ilk anahtarı. Affetmenin gücünü bilin, hissedin. Başkalarının sizi affetmesini beklemeyin, siz affedin. Unutmayın, affetmek özgürleşmektir.”

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Bodrum Belediyesi, Özel Kiraz Etüt ve Eğitim Merkezi, Nurol Kültür Merkezi, İzmirli kişisel gelişim uzmanı, İkbal Kaya